لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

مشرف ميگويد نمی تواند تاريخی برای لغو وضعيت اضطراری ارائه دهد


پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان ميگويد انتخابات پارلمانی قبل از نهم ژانويه انجام خواهد گرفت اما افزود که وی نمی تواند برای لغو وضعيت اضطراری تاريخی ارائه دهد

. ژنرال مشرف امروز، يکشنبه، گفت مجامع قانونگذاری ملی و استانی ظرف چند روز آينده (پانزدهم و بيستم نوامبر) منحل خواهند شد. وی همچنين تاکيد کرد که به عنوان يک رئيس جمهوری غير نظامی سوگند ميخورد و عمل ميکند اما گفت تا وقتی که دادگاهها رسيدگی به عرضحال هائی را به پايان نرسانند که تجديد انتخاب او را به مقام رياست جمهوری به چالش گرفته است نمی تواند چنين اقدامی را انجام دهد.

ژنرال مشرف ديوانعالی را منحل و افتخار چاودوری رئيس آن را به فساد متهم ساخته است. قضات دادگاههائی که به تازگی تشکيل شده اند، بر اساس قانون اساسی موقت سوگند ياد کرده اند و طرفدار ژنرال مشرف محسوب ميشوند

. ژنرال مشرف گفت حکومت ناشی از وضعيت اضطراری آزادی و منصفانه بودن انتخابات را تضمين خواهد کرد.

مقامات هزاران تظاهرکننده معترض به وضعيت اضطراری را بازداشت کرده اند که بسياری از آنها فعالان احزاب سياسی مخالف هستند.

ژنرال مشرف امروز چند ساعت قبل از اعلام برنامه های خود به دادگاههای نظامی قدرت و اختيار محاکمه غير نظاميان را برای اتهاماتی متعدد داده بود .

در همين حال بی نظير بوتو نخست وزير پيشين امروز در آستانه يک راهپيمائی اعتراض که برای روز سه شنبه از لاهور به اسلام آباد تدارک ديده شده است وارد اين شهر شد.

خانم بوتو به خبرنگاران گفت برنامه های ژنرال مشرف برای انتخابات نخستين گام های مثبت است .

هدف تظاهرات سه شنبه زير فشار گذاشتن ژنرال مشرف برای کنار رفتن از مقام فرماندهی بر ارتش و لغو وضعيت اضطراری است.

XS
SM
MD
LG