لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

کره شمالی اتهام تلاش برای ساختن بمب اتمی را به چالش گرفته است


يک روزنامه آمريکائی ميگويد کره شمالی سعی ميکند ثابت کند هيچگاه قصد توليد اورانيوم غنی شده برای توليد تسليحات اتمی را نداشته است. روزنامه واشنگتن پست امروز، شنبه، اظهارات مقاماتی معرفی نشده از آمريکا و کره جنوبی را نقل کرد که گفته اند کره شمالی به کارشناسان اتمی سازمان ملل متحد اجازه دسترسی به تجهيزات و مدارک را داده است تا ادعاهای آمريکا را رد کند.

دولت آمريکا کره شمالی را به داشتن برنامه ای برای غنی سازی اورانيوم، علاوه بر برنامه ای برای توليد پلاتونيوم که در آزمايش تسليحاتی اکتبر سال گذشته مورد استفاده قرار گرفت، متهم کرده است.

آمريکا و کره شمالی راجع به اين گزارش واشنگتن پست رسما اظهار نظری نکرده اند. اين روزنامه ميگويد اقدامات جاری کره شمالی با اين هدف انجام ميگيرد که آمريکا پس از آنکه پيونگ يانگ مشخصات برنامه های اتمی خود را ارائه داد، تحريم های تنبيهی را لغو کند.

ارائه اين مشخصات بخشی از يک توافق بين المللی خلع سلاح است، که انتظار ميرود ظرف يکی دو هفته آينده عملی شود. احتمالا موضوع اصلی آن است که آيا کره شمالی در مشخصاتی که ارائه خواهد کرد جزئيات برنامه مورد ظن غنی سازی اورانيوم را نيز مطرح ميکند يا نه. کره شمالی براساس توافق بين المللی خلع سلاح قول داده است تاسيسات اتمی اش را برچيند، و تا پايان سال جاری مشخصات تمامی برنامه های اتمی خود را ارائه دهد. کره شمالی در ازای اين اقدام کمک انرژی و امتيازات سياسی دريافت خواهد کرد.

کارشناسان آمريکائی هم اکنون بر عمليات برچيدن تاسيسات اتمی يانگ بيون نظارت ميکنند.

XS
SM
MD
LG