لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

بوتو از حبس خانگی بيرون آمد و سراغ مقامات حزبی، روزنامه نگاران وديپلماتهای خارجی رفت


پليس پاکستان به بی نظير بوتو نخست وزير پيشين اجازه داده است از حبس خانگی يک روزه جمعه خارج شود، و ضمن رفت و آمد در پايتخت با معترضين و مقامات سياسی حزبی ملاقات کند، اما از ملاقات او با رئيس معزول ديوانعالی جلوگيری کرده است.

خانم بوتو امروز، شنبه، سوار بر يک اتوموبيل ضد گلوله سعی کرد به خانه افتخار چاودوری رئيس سابق ديوانعالی برود، اما پليس با قرار دادن دو اتومبيل پارک شده ، راه را بر او بسته بود.

خانم بوتو پيش از آن با مقامات ارشد حزب مردم خود ملاقات داشت و به گفته دستيارانش، ملاقات با ديپلمات های خارجی برنامه ديگر امروز اوست.

خانم بوتو همچنين در سخنرانی برای صدها خبرنگارمعترض گفت او و حزبش در کنار و مدافع وسائل ارتباط جمعی آزاد و مستقل هستند. خبرنگاران در محوطه پارکينگ يک ايستگاه تلويزيونی خصوصی جمع شده بودند و خانم بوتو اين سخنرانی را در آنجا ايراد کرد.

اغلب راديو تلويزيونهای مستقل امروز هم خاموش بودند، و بعضی از روزنامه ها نيز سانسور شده اند. اما تلويزيون دولتی گزارش سخنرانی های خانم بوتو را پخش ميکند که از موافقت دولت با پخش بعضی از اقدامات او حکايت دارد.

خانم بوتو گفته است کماکان قصد دارد راه پيمائی اعتراضی از لاهور تا اسلام آباد را در اين هفته هدايت کند.

دولت دستور بازداشت خانم بوتو را اواخر وقت جمعه لغو کرد. اين دستور پس از آن به اجرا گذاشته شده بود که خانم بوتو دو بار سعی کرد برای شرکت در تظاهراتی که عليه پرويز مشرف رئيس جمهوری در راولپندی تدارک ديده بود، از خانه اش خارج شود. خانم بوتو نتوانست از راه بندان هائی که پليس در اطراف خانه اش ايجاد کرده بود بگذرد.

خانم بوتو در يک سخنرانی در مقابل خانه اش خواستار آن شد که ژنرال مشرف وضعيت اضطراری را لغو کند، از مقام رياست ستاد ارتش کنار برود و انتخابات عمومی انجام دهد.

ماليک محمد قيوم دادستان کل پاکستان امروز به خبرنگاران گفت وضعيت اضطراری احتمالا ظرف يک ماه لغو خواهد شد.

ژنرال مشرف شنبه هفته گذشته وضعيت اضطراری اعلام کرد و گفت چنين اقدامی برای مقابله با حملات رو به افزايش افراطيون و مداخلات قوه قضائيه ضروری است. ژنرال مشرف گفت انتخابات پارلمانی قبل از پانزدهم فوريه برگزار ميشود که يک ماه ديرتر از موعدی است که قبلا برنامه ريزی شده بود.

ژنرال مشرف گفت انتخابات پارلمانی قبل از پانزدهم فوريه برگزار ميشود که يک ماه ديرتر از موعدی است که قبلا برنامه ريزی شده بود.

XS
SM
MD
LG