لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۴

يهوديان و تلويزيون جمهوری اسلامی ايران


اگر در سال ۱۳۴۲درفرانسه ودر گرماگرم جنگ جهانی دوم، ایران به بیش از هزار فرانسوی گذرنامه ایرانی داده و جان آنها را نجات بخشید وبدلائل روشن اخلاقی از تکرار موضوع سالهای سال خودداری نمود در عوض حالا که هرجمعه در پایان مراسم نماز جمعه شعار مرگ بر اسرائیل توسط عده ای سر داده میشود باقی مردم در سراسر ایران فرصت این را یافته اند تا از تلویزیون دولتی سریالی را تماشا کنند با عنوان مدار صفر درجه که به همین موضوع پرداخته ودر باره یهودیان است.

مسئولان دولتی میگویند اگرآقای احمدی نژاد گفته اسرائیل ازلحاظ سیاسی باید محوشود ، اما در عوض جمهوری اسلامی دشمنی با مردم اسرائیل و یا یهودیان درجهان ندارد .

فیلم مدار صفر درجه با استقبال کم نظیری ازسوی ایرانیان در داخل کشور روبروشده است وهردوشنبه در زمان نمایش بخشی از این سریال بر تعداد تماشاگران افزوده میشود. این مجموعه در بیست ودو قسمت ساخته شده است .

درزمان جنگ جهانی دوم عبدالحسین سرداری سفیر ایران در فرانسه مبتکر این امر بشر دوستانه میشود وبا دادن بیش از هزار گذرنامه به یهودیان، ارتش آلمان که در آن زمان فرانسه را دراشغال داشت ابتدا او را زندانی و سپس از فرانسه اخراج میکند.

وجالب است که در سال های اول انقلاب همین سفارتخانه وقتی گذرنامه ایرانیان را برای تمدید دریافت میکرد مانند سایر سفارتخانه های جمهوری اسلامی در جهان ، از تمدید امتناع وحتی گذرنامه ها را به صاحبان آن پس نمیداد و به همین دلیل بسیاری ازایرانیان ناچارا به کشورهای دیگر پناهنده شدند.

خانم دلفیین مینئوئی خبر نگار روزنامه فیگارو در این ارتباط گزارش کاملی را به چاپ رسانده مینویسد کمیته یهودیان ایران که دوسال پیش سخنان تند احمدی نژاد را در مورد نفی نسل کشی یهودیان محکوم ساخته بود ، اینک مشتاق این سری شده است .

آمار میگوید حدود بیست هزار یهودی در ایران زندگی میکنند وبیاد داریم که در زمان آقای خاتمی سیزده یهودی ایرانی در شیرازبه اتهام جاسوسی به هفت سال زندان محکوم شدند و دربین آنها یک نوجوان سیزده ساله به چشم میخورد.

در باره فیلم میدانیم که با بودجه ای سنگین آن را ساخته اند . فیلم در پاریس ودر بوداپست حکایت عشق پسری ایرانی را به دختری یهودی بازگو میکند و به گفته کسانی که قسمت های به نمایش در آمده را دیده اند بازیها و گارگردانی موفق، واز هم اکنون بخش های کوتاهی از فیلم روی سایت های اینترنت قرار گرفته است

XS
SM
MD
LG