لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۰

مشرف گفته است انتخابات پاکستان را قبل از اواسط فوريه برگزار ميکند


پرويز مشرف رئيس جمهوری پاکستان ميگويدانتخابات عمومی پيش از اواسط فوريه برگزار خواهد شد، که يک ماه دير تر از موعدی است که قبل اعلام وضعيت اضطراری در نظر گرفته شده بود.

اين تصميم به فاصله چند ساعت پس از آن اعلام شد که پرزيدنت بوش در تماسی تلفتی با ژنرال مشرف از وی خواستار برگزاری انتخابات و کنار رفتن از مقام فرماندهی ارتش شد.

ژنرال مشرف امروز، پنجشنبه، پس از شرکت در يک جلسه شورای امنيت ملی، همچنين به خبرنگاران گفت هنگامی که ديوانعالی پيروزی مورد اختلاف وی را در تجديد انتخاب به مقام رياست جمهوری تائيد کند، از مقام فرماندهی بر ارتش کنار می رود.

کاخ سفيد بعدا از اقدام ژنرال مشرف برای روشن ساختن تاريخ برگزاری انتخابات استقبال کرد. اما رهبران احزاب مخالف و بی نظير بوتو نخست وزير پيشين پاکستان برنامه ای را که ژنرال مشرف برای برگزاری انتخابات ارائه داد، به عنوان برنامه ای گنگ و مبهم تقبيح و محکوم کرده اند.

خانم بوتو گفت به برنامه های خود برای برگزاری تظاهراتی گسترده در روز جمعه در راولپندی بمنظور اعتراض به برقراری وضعيت اضطراری ادامه ميدهد .

در همين حال يک سخنگوی حزب مردم خانم بوتو امروز گفت گفت بيش از هزار نفر از حاميان حزب، که عموما ديشب در استان مرکزی پنجاب دستگير شدند، در بازداشت بسر می برند.

خانم بوتو از حاميان خود خواسته است با بی اعتنائی به فرمانی که اجتماعات را منع ميکند، در تظاهرات راولپندی شرکت کنند. خانم بوتو همچنين تهديد کرده است که هفته آينده به يک راه پيمائی طولانی به سوی لاهور متوسل خواهد شد.

در اين ميان، گزارش های از ادامه تظاهرات اعتراضی در چند شهر عليه وضعيت اضطراری حکايت دارد.

در پيشاور، پليس برای متفرق ساختن معترضين از باتون و گاز اشک آور استفاده کرد. صدها وکيل دادگستری نيز در پايتخت با پليس درگير شدند.

در همين حال يک دادگاه پاکستان رسما سه سياستمدار و يک رهبر کارگری را برای ايراد سخنرانی های ضد دولتی در شهر بندری کراچی به خيانت متهم کرد. اين افراد که روز دوشنبه بازداشت شدند اولين کسانی هستند که پس از گذشت پنج روز از اعلام وضعيت اضطراری توسط ژنرال مشرف، با اتهام خيانت روبرو شده اند.

XS
SM
MD
LG