لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

تظاهرات علیه تغییرات قانون اساسی ونزوئلا يک کشته برجای گذاشت


مقامات ونزوئلا می گویند هنگامی که چند مرد ناشناس مسلح به سوی عده ای از دانشجویان دانشگاه که در راه بازگشت از تظاهراتی علیه تغییرات قانون اساسی بودند آتش گشودند، دست کم یک نفر جان خود را ازدست داد وشش نفرمجروح شدند.

آنتونیو ریورو رئیس سازمان دفاع مدنی ونزوئلا روزچهارشنبه در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی محلی اظهار داشت دست کم دونفربراثراصابت گلوله مجروح شده اند. هنوز روشن نیست که دقیقا چه اتفاقی به تیراندازی منجرگردید.

خشونت پس از آن روی داد که هزاران تن از دانشجویان دانشگاه در برابر ساختمان دیوان عالی ونزوئلا دست به راه پیمائی زدند و تعویق همه پرسی مربوط به انجام تغییراتی درقانون اساسی را خواستارشدند. گسترش اختیارات ئوگوچاوز رئیس جمهوری ونزوئلا از جمله این تغییرات است.

تغییرات قانون اساسی، محدودیت دوره های ریاست جمهوری وتضییقات مربوط به اصلاحات سوسیالیستی آقای چاوز را حذف می کند واستقلال بانک مرکزی را پایان می دهد. این اصلاحات همچنین اختیارات گسترده ای را به مقامات دولتی درصورت اعلام یک حالت فوق العاده ملی اعطا می کند. بازداشت افراد بدون هرگونه اتهامی وکنترل رسانه های همگانی در زمره این اختیارات است.

XS
SM
MD
LG