لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۵

اسرائيل خواستار برکناری البرادعی در واکنش به عملکرد او به پرونده اتمی تهران شد


شائول مفاض معاون نخست وزير اسرائيل خواستار برکناری محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی شده است.

آقای مفاض که امروز با راديوی اسرائيل صحبت ميکرد آقای البرادعی را متهم کرد که در واکنش به هدفهای برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران روش و رويکردی غير مسئولانه دارد.

آقای مفاض گفت رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی عامدا اطلاعات راجع به جمهوری اسلامی ايران را ناديده ميگيرد و صلح جهانی را بخطر می اندازد.

آقای مفاض ديروز در واشنگتن با کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا ملاقات داشت.

آقای البرادعی اخيرا در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوی لوموند گفته بود وی مدرکی ندارد که از اقدام جمهوری اسلامی ايران در توليد تسليحات اتمی حکايت داشته باشد، و اگر تهران چنين اقدامی را انجام ميدهد دست کم سه تا هشت سال طول می کشد تا بتواند به توانائی توليد تسليحات اتمی دست يابد.

مقامات اسرائيلی نگران اند که جمهوری اسلامی ايران بتواند ظرف دو سال آيند ه بمب اتمی توليد کند.

جمهوری اسلامی ايران ميگويد برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز است.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران ديروز گفت تهران برای غنی سازی اورانيوم سه هزار سانتريفيوژ را در تاسيسات نطنز آماده بکار دارد. کارشناسان ميگويند اين تعداد برای توليد يک بمب اتمی در ظرف يکسال کافی است.

اهود براک وزير دفاع اسرائيل ديروز گفته بود اسرائيل لازم است گزينه های نظامی را برای پايان بخشيدن به برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران بررسی کند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تاکنون دو مجموعه تحريم های تنبيهی را در واکنش به بی اعتنائی تهران به نگرانی های بين المللی در باره برنامه اتمی اش ، وضع کرده است.

آقای البرادعی قرار است روز بيست و دوم نوامبر در مورد چگونگی پيشرفت از مذاکراتی که با جمهوری اسلامی ايران داشته است گزارشی ارائه دهد. نتيجه گيريهای وی می تواند روشن سازد آيا شورای امنيت بايد مجوعه سومی از تحريم های تنبيهی شديد تر را عليه تهران وضع کند يا نه.

XS
SM
MD
LG