لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۹

اپوزيسيون گرجستان اعتراضاتش را در پی سرکوب ها لغو می کند


اپوزيسيون گرجستان می گويد پس از اعلان وضعيت فوق العاده از سوی پرزيدنت ميکاييل ساکشويلی و تعطيل شدن کليه رسانه های خبری مستقل، اعتراضات ضد دولتی را در تفليس لغو می کند.

رهبران اپوزيسيون، با در نظر داشت اينکه در شورشهای ديروز حدود ۶۰۰ تظاهرکننده مجروح شدند، حرکت امروز (پنجشنبه) مبنی بر خاتمه بخشيدن به اعتراضات را به عنوان تلاش برای احتراز از خشونت بيشتر توصيف کردند.

ناتو با ذکر اين امر که اعلان وضعيت فوق العاده و بستن رسانه های مستقل «در جهت ارزش های مورد احترام اروپا و آمريکا نيست،» دولت ساکشويلی را شديدا بباد انتقاد گرفت. بزرگترين سازمان امنيتی اروپا خواستار برقراری گفتگو بر اساس ارزش های دمکراتيک شد.

ايالات متحده آمريکا، فرانسه، و کشورهای مشترک المنافع همچنين بيانيه هايی حاکی از نگرانی صادر کردند، و مسکو بخاطر اخراج سه تن از کارمندان سفارتخانه روسيه دولت تفليس را مورد ملامت قرار داد.

تظاهر کنندگان در ابتدا خواستار تغيير تاريخ انتخابات و اصلاح نظام رأی گيری بودند؛ اما اينک درخواست اصلی آنها کناره گيری ساکشويلی است.

در وضعيت فوق العاده تنها به راديو و تلويزيون دولتی اجازه پخش خبر داده می شود.

پرزيدنت ساکشويلی ماموران امنيتی روسيه را متهم به دامن زدن به ناآرامی ها کرد. روسيه اين اتهام را تحريک کننده ناميده است.

ساکشويلی در سال ۲۰۰۳ به عنوان قهرمان انقلاب رز که بصورت مسالمت آميزی دولت ادوارد شواردنادزه را سرنگون ساخت زمام امور را بدست گرفت.

XS
SM
MD
LG