لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

وزير دفاع آمريکا از ژاپن خواست نقش امنيتی اش را ايفا کند


روبرت گيتس، وزير دفاع آمريکا، از ژاپن خواست تا ماموريت دريايی سوخت رسانی به کشتی های آمريکايی در حمايت از عمليات افغانستان را از سر گيرد. اين ماموريت بخاطر بروز اختلافات داخلی در سياست ژاپن به حالت تعليق در آمد.

از آنجا که حزب حاکم ژاپن و سياستمداران اپوزيسيون اين کشور، در اوايل ماه جاری، نتوانستند درباره لايحه تمديد اين ماموريت به توافق برسند، اين ماموريت متوقف شد.

نخست وزير ژاپن، ياسوئو فوکودا، لايحه جديدی را برای تمديد ماموريت معرفی کرده است، اما قانون گذاران اپوزيسيون با استدلال اينکه ماموريت به رهبری آمريکا در افغانستان از نظارت سازمان ملل برخوردار نيست تا کنون از تصويب آن سرباز زده اند.

وزير امور خارجه ژاپن، ماساهيکو کومورا، Masahiko Komura که بدنبال ملاقاتش با گيتس امروز (پنجشنبه) با خبرنگاران صحبت می کرد گفت مايه تاسف است که اين ماموريت به حالت معلق درآمده است. وی گفت دولت همه تلاشش را می کند تا اين ماموريت را دوباره تجديد کند.

از سال ۲۰۰۱ تاکنون کشتی های ژاپنی در اقيانوس هند به کشتی های حامی نيروهای تحت رهبری آمريکا در افغانستان سوخت می رسانند.

حزب دمکراتيک ژاپن، که در اپوزيسيون قرار دارد، می گويد اين ماموريت فاقد حکم سازمان ملل است. اين حزب همچنين می گويد ماموريت مزبور با قانون اساسی صلحجويانه ژاپن در تعرض است.

XS
SM
MD
LG