لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۸

بوش و سارکوزی در باره برنامه اتمی تهران صحبت ميکنند


نيکلا سارکوزی رئيس جمهوری فرانسه به جلسه مشترک سنا و مجلس نمايندگان آمريکا گفته است کشورش در نبرد عليه تروريسم و جلوگيری از دسترسی جمهوری اسلامی ايران به تسليحات اتمی در کنار آمريکاست. آقای سارکوزی در سخنرانی امروز خود در اين جلسه گفت آمريکا می تواند روی فرانسه حساب کند.

رئيس جمهوری فرانسه به قانونگزاران آمريکائی گفت آمريکا و فرانسه بايد برای دفاع و پيشبرد ارزش ها و ايده آل های آزادی و دمکراسی مشترکا تلاش کنند.

آقای سارکوزی همچنين از فداکاريهای آمريکا در جنگ جهانی دوم قدردانی کرد.

آقای سارکوزی برای نخستين ديدار رسمی خود از آمريکا به واشنگتن آمده است. آقای سارکوزی از اين سفر برای بهبود بخشيدن به مناسبات آمريکا و فرانسه استفاده ميکند که بر سر حمله تحت فرماندهی آمريکا به عراق سرد شده بود. .

آقای سارکوزی ديشب در ضيافت شامی که در کاخ سفيد به افتخار او ترتيب داده شد گفت تسخير مجدد قلب آمريکا برای هميشه آرزوی اوست.

آقای سارکوزی مناسبات ديرين ميان دو کشور را ستود و به شوخی گفت دوست بودن با آمريکا و برنده شدن در انتخابات در فرانسه امکان پذير است.

آقای سارکوزی امروز همراه با پرزيدنت بوش به خانه جرج واشنگتن نخستين رئيس جمهوری آمريکا در مانت ورنون، در حومه واشنگتن ميرود.

اين دو رهبر قرار است در باره اوضاع افغانستان، برنامه اتمی جمهوری اسلامی ايران، کشتار در دارفور، و تغييرات دمکراتيک در برمه تبادل نظر کنند.

ژاک شيرک رئيس جمهدی سابق فرانسه منتقد سرسخت آمريکا برای رفتن به جنگ در عراق بود. آقای سارکوزی خود را بيشتر طرفدار آمريکا جلوه داده است.

پرزيدنت بوش در ضيافت شام سه شنبه شب تلاش های پاريس و واشنگتن را برای حمايت از دمکراسی در افغانستان و لبنان، و نيز توجه به وضعيت حقوق بشر در دارفور و برمه را ستود.

آقای سارکوزی قبلا از پرزيدنت بوش بطور خصوصی در خانه خانواده بوش در ايالت مين ديدن کرده بود.

XS
SM
MD
LG