لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۲

اسامی پنج مقام سابق جمهوری اسلامی درفهرست افراد تحت تعقيب پليس بين المللی گذاشته شد


اعضای سازمان پليس بين المللی، موسوم به اينترپول، با قرار دادن اسامی پنج مرد ايرانی ويک مرد لبنانی در فهرست افراد تحت تعقيب در آرژاتنين، در ارتباط با يک حمله تروريستی سال ۱۹۹۴ موافقت کرده اند. هيات های نمايندگی امروز، چهارشنبه، در کنفرانس خود در مراکش با اکثريت دو سوم آراء، چنين اقدامی را تائيد کردند. اين اقدام در ارتباط با احکام جلبی صورت ميگيرد که آرژانتين سال گذشته برای اين شش نفر صادر کرد. گرچه اينترپول اسامی هر شش نفر را در فهرست افراد تحت تعقيب ميگذارد اما کشورهای عضو را به دستگير کردن آنان ملزم نمی کند.

دادستان ها در آرژانتين هر شش نفر را به درگيری در بمب گذاری سال ۱۹۹۴ در يک مرکز يهوديان در بوينوس آيرس متهم کرده اند، که به کشته شدن هشتاد و پنج نفر منجر شد.

کميته اجرائی اينترپول در ماه مارس توصيه کرده بود اسامی اين شش متهم در فهرست افراد تحت تعقيب گذاشته شود. جمهوری اسلامی سعی ميکرد کشورهای عضو را به رد اين درخواست تشويق کند و گفته بود موضوع انگيزه سياسی دارد.

پنج ايرانی که اسامی آنها در فهرست افراد تحت تعقيب گذاشته ميشود عبارتند از وزير سابق اطلاعات (علی فلاحيان)، دو نفر از مقامات سابق سپاه پاسداران انقلاب، و دو ديپلمات سابق. مرد لبنانی نيز يکی از شبه نظاميان ارشد وابسته به گروه ستيزه گر حزب الله لبنان است.

آرژانتين سال گذشته برای هاشمی رفسنجانی رئيس جمهوری پيشين و علی اکبر ولايتی وزير امور خارجه دولت او نيز حکم جلب صادر کرد، اما اينترپول قرار دادن اسامی آنان را در فهرست افراد تحت تعقيب توصيه نکرده است.

دادستانها در آرژانتين ميگويند مدارکی دارند که نشان ميدهد کادر ارشد رهبری در جمهوری اسلامی به حزب الله لبنان دستور حمله به مرکز يهوديان را داده بود. تهران درگيری خود را در حمله تکذيب ميکند.

XS
SM
MD
LG