لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۲

پارلمان روسيه پيمان کنترل تسليحاتی دوران اتحاد جماهير شوروی را معلق کرد


مجلس نمايندگان روسيه (دوما) لغو يکی از مواد عمده در پيمان تسليحاتی دوران اتحاد جماهير شوروی، مبنی بر محدود ساختن سرباز و سلاح های غير اتمی در اروپا، را در لايحه ای مورد تصويب قرار داد.

رای پارلمان روسيه امروز (چهارشنبه) برای تعليق پيمان متفق القول و بدون مخالف بود.

روسيه و اعضای ناتو پيمان نيروهای غير هسته ای اروپا را در سال ۱۹۹۹ ميلادی به روز کردند تا فروريزش اتحاد جماهير شوروی در آن منعکس گردد. اما متحدين ناتو تصويب آن را به بيرون کشيدن نيروهای روسيه از جمهوری های سابق گرجستان و مولدوا محول کرده بودند.

کرملين می گويد رابطه ای بين اين پيمان و قرارگيری قشون وجود ندارد. پرزيدنت ولاديمير پوتين گفته است اين پيمان ديگر با واقعيت های سياسی و نظامی اروپا مطابقت ندارد. روسيه همچنين از بابت طرح های آمريکا برای ساختن نظام دفاع موشکی در اروپای شرقی برآشفته است.

پوتين آماده است تا در صورت تصويب لايحه توسط مجلس اعلای پارلمان آن را به امضا برساند.

معاون مدير کل وزارت امور خارجه در امور اروپا، ديويد کريمر، می گويد به اعتقاد ايالات متحده آمريکا اين پيمان به عنوان سنگ بنای امنيت اروپا همچنان برقرار است.

وی به يک کميسيون بررسی کنگره آمريکا گفت که برخی متحدان ناتو، از جمله ايالات متحده، آماده اند در صورت اعلام تعهد روسيه به بيرون کشيدن نيروهايش از گرجستان و مولدوا فرآيند به تصويب رسانيدن پيمان را آغاز کنند.

کريمر گفت اين پيمان از زمان به امضا رسيدنش برای اولين باردر سال ۱۹۹۰ تاکنون مسئول نابودی ۶۰,۰۰۰ قطعه لوازم نظامی بوده است.

XS
SM
MD
LG