لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۷

بوتو حاميانش را به بی اعتنائی به دستورات مشرف در مورد منع اجتماعات فراخواند


بی نظير بوتو نخست وزير پيشين پاکستان برای اعتراض به وضعيتی اضطراری که از روز شنبه توسط پرويز مشرف رئيس جمهوری در آن کشور وضع و اجرا ميشود، برگزاری تظاهراتی عظيم را در حومه اسلام آباد، پايتخت، تدارک ديده است.

خانم بوتو امروز از حاميانش در حزب مردم خواست به منع اجتماعات که بخشی از تصميمات ژنرال مشرف است اعتنا نکنند و روز جمعه برای تظاهرات در روالپندی جمع شوند. مقامات اين شهر نزديک به پايتخت ميگويند اجازه نخواهند داد تظاهراتی برگزار شود.

خانم بوتو همچنين خواستار آن شده است که اگر ژنرال مشرف تا روز سيزدهم نوامبر فرمان وضعيت اضطراری را لغو نکند، يک راهپيمائی سيصد کيلومتری از اسلام آباد تا لاهور برگزار شود.

در پی اعلام برنامه های خانم بوتو برای اعتراض به وضعيت اضطراری در پاکستان پليس برای متفرق ساختن جمعی از حاميان خانم بوتو که در مقابل پارلمان جمع شده بودند گاز اشک آور شليک کرد.

در همين حال خانم بوتو در اسلام آباد با رهبران احزاب مخالف در باره راههای مقابله با وضعيت اضطراری تبادل نظر ميکند.

خانم بوتو از ژنرال مشرف خواسته است قانون اساسی را برقرار کند، برای انتخابات تاريخی مشخص ارائه دهد و تا روز پانزدهم نوامبر از مقام فرماندهی بر ارتش کنار برود.

امروز در اسلام آباد، جمعی از وکلای دادگستری که برای سومين روز متوالی در مقابل ديوانعالی به برقراری وضعيت اضطراری اعتراض ميکردند با پليس برخورد داشتند.

در همين حال رئيس حزب حاکم ژنرال مشرف ميگويد اين رهبر نظامی به احتمال قوی وضعيت اضطراری را در دو يا سه هفته آينده لغو ميکند. چاودری شجاعت حسين اين نظررا امروز در مصاحبه ای با داون، روزنامه انگليسی زبان پاکستان مطرح ساخت. آقای حسين گفت وی حامی وضعيت اضطراری نيست و افزود ژنرال مشرف نيز با اکره اين وضعيت را اعلام کرد . آقای حسين گفت اطمينان دارد که وضعيت اضطراری به زودی لغو ميشود زيرا رئيس جمهوری عواقب آن را درک ميکند.

کابينه ژنرال مشزف روز سه شنبه برای تبادل نظر در باره تاريخ برگزاری انتخابات جلسه داشت . هنوز در مورد تعويق رای گيری تصميمی قطعی اتخاذ نشده است.

XS
SM
MD
LG