لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۶

آيت الله منتظری زندان کردن دانشجويان را محکوم کرد


آيت الله العظمی حسينعلی منتظری، موج دستگيری های اخير دانشجويان و فعالان سياسی را با عنوان نامشروع و غير اسلامی بودن مورد انتقاد قرار داده است. دفترآيت الله العظمی منتظری امروز (سه شنبه) گفت که وی همچنين آنچه که محکوميت های «سخت» دادگاه های جمهوری اسلامی برای دانشجويان مخالف خواند را محکوم کرده است. او اين اظهارات را در ملاقات اخيرش با رهبران دانشجويان اصلاح طلب عنوان کرد.

تعدادی از دانشجويان دانشگاه های ايران در هفته های اخير به اتهام چاپ و انتشار تصاوير غير اسلامی در نشريات دانشجويی بازداشت شده اند.

آيت الله می گويد هرگاه دانشجويان انکار کنند که به اسلام توهين کرده اند، قول ايشان می بايست ملاک قرار گيرد.

وی همچنين سياست جمهوری اسلامی مبنی بر قرار دادن زندانيان مخالف در سلول های انفرادی را مورد انتقاد قرار داد. آيت الله منتظری گفت قضات ايرانی خود می بايست چند صباحی را در زندان بگذرانند تا بفهمند که يک زندانی در چه شرايطی قرار می گيرد و چه رنجی را تحمل می کند.

آيت الله منتظری همچنين گفت دولت جمهوری اسلامی بايد مستقيما با واشنگتن وارد گفتگو شود تا از جنگ بر سر برنامه اتمی احتراز شود. وی گفت رهبران جمهوری اسلامی، اگر فکر می کنند که مردم حاضرند جان خود را فدای جنگ با آمريکا بکنند، در اشتباهند. وی گفت اگر جنگی در بگيرد، اين مردم ايران هستند که به زحمت خواهند افتاد.

آيت الله العظمی منتظری يکی از عاليرتبه ترين مراجع ايرانی مخالف جمهوری اسلامی ايران است. وی پيش از اين ها در جمهوری اسلامی به زندان افکنده شده، به تبعيد فرستاده شده و تحت بازداشت خانگی بوده است. وی در سال های اول انقلاب جانشين فقيه جمهوری اسلامی، آيت الله خمينی، بود، اما بخاطر اعتراض به کشتار زندانيان سياسی در سال ۱۳۶۷ از جانب خمينی مورد غضب قرار گرفت و از چشم مقام های جمهوری اسلامی افتاد.

XS
SM
MD
LG