لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

وزير دفاع آمريکا از چين خواست برای مقابله با برنامه اتمی جمهوری اسلامی اقدام کند


وزير دفاع ايالات متحده آمريکا، روبرت گيتس، با دادن هشدار به چين مبنی بر اينکه در بی ثباتی خاورميانه بازنده خواهد بود، از چين خواست برای مقابله با برنامه اتمی جمهوری اسلامی اقداماتی به عمل آورد.

گيتس که امروز (سه شنبه) در پکن با خبرنگاران صحبت می کرد گفت جمهوری اسلامی ای که به عنوان يک عامل بی ثبات کننده عمل می کند به نفع هيچکس، از جمله چين، نيست.

گيتس گفت اين موضوع را در گفتگوهای روز دوشنبه اش با مقامات چين مطرح کرده بود. با وجود اينکه مقدار معتنابهی از نفت مورد نياز چين از ايران تامين می شود، دولت چين تاکنون دوبار از تحريم های سازمان ملل عليه جمهوری اسلامی بخاطر سرپيچی تهران از توقف غنی سازی اورانيوم پشتيبانی کرده است.

اما چين امکان وضع تحريم های بيشتر را رد می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چين امروز (سه شنبه) گفت همانند ايالات متحده پکن نيز مخالف دستيابی جمهوری اسلامی به بمب اتمی است. وی همچنين بر اهميت ديالوگ برای حل اختلافات با تهران تاکيد گذارد.

روبرت گيتس پيش از آنکه امروز چين را به قصد کره جنوبی ترک کند با رئيس جمهوری چين، پرزيدنت هو جين تائو، ملاقات کرد. به گفته گيتس موضوع ايران در اين ملاقات مورد گفتگو قرار نگرفت، اما طرفين در مورد روابط نظامی و تايوان با يکديگر صحبت کردند.

مقامات نظامی چين در جريان ملاقات ديروز با گيتس بر مخالفت سرسختانه خود با خود مختاری تايوان تاکيد گذاشتند.

پيش از اين ايالات متحده و چين با تاسيس يک خط تلفنی مستقيم نظامی برای تبادل نظر در امور نظامی موافقت کردند.

XS
SM
MD
LG