لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۲۲

مالکی قول داده است برای مبارزه با تروريسم با همسايگان همکاری کند


نوری المالکی نخست وزير عراق قول داده است با همسايگان کشورش برای نبرد با تروريسم همکاری کند و ميگويد دولت او عليه شورشيان کرد تصميماتی جدی اتخاذ ميکند. آقای مالکی امروز، شنبه، در يک کنفرانس عمده بين المللی در باره عراق که در استانبول ترکيه برگزار شده بود گفت عراق نبايد پايگاهی برای حمله به همسايگانش باشد.

در همين حال مقامات دولت منطقه ای کردستان ميگويند دفاتر يک حزب حامی پ ک ک ، موسوم به حزب دمکراتيک راه حل کردستان در اربيل را بسته اند. دولت عراق قول داده بود دفاتر احزاب مرتبط با شورشيان را ببندد.

ترکيه عراق را برای سرکوبی شورشيان وابسته به حزب کارگران کردستان، موسوم به پ ک ک ، که در شمال عراق مستقر شده اند و از آنجا به جنوب شرقی ترکيه حمله ميکنند، زير فشار گذاشته است.

رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه به کنفرانس گفت عراق بايد امنيت و ثبات داخلی برقرار کند و نبايد تهديدی برای همسايگانش باشد.

مقامات عراق، کشورهای همسايه آن و قدرت های جهان در اين کنفرانس يک روزه شرکت دارند. کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا و ديپلمات های شورای امنيت سازمان ملل متحد و کشورهای عضو گروه هشت در کنفرانس شرکت دارند. خانم رايس گفت آمريکا به تشديد اقدام عليه شورشيان کرد، با کمک عراق و ترکيه ، پای بند است.

خانم رايس روز جمعه در يک کنفرانس خبری مشترک با حضور علی باباجان وزير امور خارجه ترکيه در آنکارا گفته بود پ ک ک تهديدی مشترک عليه هر سه کشور است.

آقای باباجان سفر خانم رايس را سرآغاز همکاريهای زديک تری ميان آمريکا و ترکيه در مبارزه عليه پ ک ک توصيف کرد اما افزود اکنون زمان کنار گذاشتن حرف و شروع به عمل فرا رسيده است .

خانم رايس پيشتر با رجب طيب اردوغان نخست وزير ترکيه، که قرار است دوشنبه آينده در کاخ سفيد با پرزيدنت بوش ديدار کند، مذاکره کرده بود.

آمريکائيان کرد تبار در سراسر آمريکا برای اعتراض به مصوبه پارلمان ترکيه در مورد استفاده از زور عليه شورشيان کرد در شمال عراق ، در چند روز آينده در سراسر آمريکا تظاهرات خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG