لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

ديدار وزرای امور خارجه ايران و فرانسه در ترکيه


محمد رضا شاهيد خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا در پاريس گزارش ميدهد:

همانگونه که حدس زده میشد ملاقاتی بین آقایان کوشنر و متکی در استانبول انجام گرفت که البته مطلب زیادی در این باره منتشر نشده است .ایندو مقام پیش تربا جملاتی کوتاه روش دولت آن دیگری را متهم به عدم توجه به حقایق ساخته بودند .

دیروز در پاریس یک مقام مطلع در وزارت خارجه گفت ، اقای کوشنر ساعت شش صبح به ترکیه رسید و هیچ هیئت مطبوعاتی نیز همراه وی به این سفر نرفته است ، در نتیجه چنانچه در ابتدای عصر دیداری فراهم شود اتفاقی نبوده و از قبل موافقت و برنامه ریزی شده بوده است .

گفتگوی دو وزیرخارجه در حالی صورت گرفت که آقای کوشنر با همتای سوریه ای خود آقای ولید معلم همان روز ملاقات کرد .

اما آنچه مستقیما به ایران مربوط میشود وضعیتی است که تا کنون سابقه نداشته و تا به این اندازه احتمال سومین دور تحریم ها در آستانه به اجرا در آمدن قرار نداشته است .

یک کارشناس امورجهانی میگوید ، باید در نظر داشت که هم اکنون با عدم توقف غنی سازی اورانیوم توسط دولت جموری اسلامی ایران ،عملا این دولت ، دردو نوبت رای شورای امنیت سازمان ملل را ندیده گرفته وهر دقیقه ای که به غنی سازی ادامه دهد ، در برابر قوانین بین المللی خاطی شناخته میشود .

از طرف دیگر، ازمحتویات وسخنان رد و بدل شده بین دو وزیرخارجه خبرزیادی منتشرنشده مگرپس ازپایان گفتگوها که آقای کوشنر گفت ما بایکدیگر تبادل نظر و دیدگاه های خود رابازگو کردیم ، فرانسه مشتاق صدور سومین دور تحریم نیست ، اما در عین حال گفتگو ها را در این زمینه با سایر دول دنبال میکند .

در ترکیه آقای کوشنر با وزیر خارجه سوریه اقای ولید معلم هم دیداری داشت . درپی قتل آنتوان غانم ونیزچند شخصیت لبنانی افکار بین المللی به سوریه بد بین است وروابط فرانسه و سوریه رو به سردی گذاشت . آقای کوشنر روز دوازدهم همین ماه بار دیگر به لبنان خواهد رفت .وی از یک سفر بگفته ای موفق از چین به ترکیه به پاریس باز میگردد

XS
SM
MD
LG