لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۲۲

رايس ميگويد آمريکا، ترکيه و عراق مشترکا عليه شورشيان کرد وارد عمل ميشوند


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد آمريکا، ترکيه و عراق مشترکا با شورشيان کردی که از پايگاههايشان در شمال عراق به ترکيه حمله ميکنند مقابله خواهند کرد. خانم رايس که امروز، جمعه، در هواپيمائی با خبرنگاران صحبت ميکرد که او را به ترکيه می برد حزب شورشی کارگران کردستان موسوم به پ ک ک را يک دشمن مشترک ناميد و گفت سه کشور متحد سعی خواهند کرد برای مقابله با اين دشمن راهی موثر پيدا کنند.

خانم رايس در عين حال عليه هرگونه اقدامی که شمال عراق را بی ثبات کند هشدار داد.

وزير امورخارجه آمريکا قرار است امروز در آنکارا با رجب طيب اردوغان نخست وزير و عبدالله گل رئيس جمهوری ترکيه ملاقات و گفتگو کند.

خانم رايس روز شنبه در استانبول در کنفرانس کشورهای همسايه عراق که در سطح وزيران برگزار ميشود، شرکت ميکند.

ترکيه ميگويد تحريم های تنبيهی اقتصادی برنامه ريزی شده عليه شورشيان کرد و حاميان آنها به افرادی که با پ ک ک ارتباطی ندارند آسيبی نمی رساند. علی باباجان وزير امورخارجه ترکيه ديروز حاضر نشد جزئيات تحريم ها را فاش کند اما گفت ترکيه نمی خواهد به غير نظاميان آسيبی برسد و يا برای آنها مشکلاتی بوجود آيد.

آقای اردوغان قرار است روز سه شنبه در کاخ سفيد با پرزيدنت بوش ملاقات کند. پرزيدنت بوش گفته است در اين ملاقات راههای همکاری آمريکا و ترکيه برای متوقف ساختن حملات شورشيان مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG