لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۷

اوباما ميگويد اگر انتخاب شود خواستار بهبود مناسبات آمريکا با ايران خواهد شد


براک اوباما متقاضی کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از حزب دمکرات ميگويد اگر انتخاب شود خواستار بهبود مناسبات با ايران خواهد شد. اين سناتور ايالت ايلينوی امروز، جمعه، در مصاحبه ای با روزنامه نيويورک تايمز گفت وی ميخواهد اين پيام را بدهد که آمريکا برای تغيير رژيم در ايران فشاری نمی آورد اما انتظار دارد دولت ايران رفتار خود را عوض کند. آقای اوباما گفت جمهوری اسلامی ايران با حمايت از گروههای ستيزه گر شيعه در عراق غير مسئولانه عمل کرده است، و برنامه اتمی مورد ظنّ آن نيز نگرانی هائی جدی را برانگيخته است.

دولت بوش گفته است با جمهوری اسلامی وارد مذاکراتی در سطح بالا نميشود، مگر آنکه اين دولت برنامه غنی سازی اورانيوم را، که مقامات آمريکائی ميگويند می تواند به توليد تسليحات اتمی منجر شود، متوقف کند. جمهوری اسلامی ايران ميگويد برنامه اتمی اش صرفا برای امور غير نظامی است.

سناتور آقای اوباما بر سر سياست خارجی با سناتور هيلاری کلينتون ديگر متقاضی پيشتاز کانديدائی رياست جمهوری آمريکا از حزب دمکرات اختلاف نظر و درگيری لفظی داشته است. سناتور اوباما لايحه ای ارائه داده است که می تواند رسما خنثی کننده قطعنامه ای شود که سپاه پاسداران انقلاب جمهوری اسلامی ايران را تشکيلاتی تروريستی می شناسد. سناتور اوباما، و ديگر منتقدان، قطعنامه را دادن انگيزه ای به دولت بوش برای حمله ای نظامی به ايران دانسته اند . سناتور کلينتون به اين قطعنامه که در ماه سپتامبر به تصويب رسيد رای مثبت داده است. خانم کلينتون ميگويد رای او برای حمايت از يک موضع قاطع تر ديپلماتيک بوده است. در همين حال سناتور کلينتون جزو سی سناتوری است که روز پنجشنبه با فرستادن نامه ای برای پرزيدنت بوش به وی هشدار دادند که کنگره به وی مجوز حمله نظامی به ايران را نداده است.

XS
SM
MD
LG