لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۸

کارشناسان آمريکايی برچيدن تاسيسات اتمی کره شمالی را آغاز می کنند


يک هيات کارشناسی آمريکا امروز (پنجشنبه) وارد پايتخت کره شمالی شد تا فرآيند از کارانداختن تاسيسات اتمی اين کشور را، به عنوان بخشی از توافقات خلع سلاح، آغاز کند.

رئيس هيات آمريکايی (مدير دفترامور کره در وزارت امور خارجه آمريکا، سانگ کيم) پيش از عزيمت به جانب پيونگ يانگ در پکن گفت هيات تحت نظر وی ظرف دو روز آينده وارد تاسسيات عمده کره شمالی، يانگ بيون، خواهد شد.

کيم گفت هيات وی يکی از دو گروه دواری است که امر از کار انداختن قطعات و قطع کردن اتصال ها را در اين تاسيسات به پيش خواهد برد.وی گفت گروه وی سعی خواهد نمود تا هرچه زودتر کار خودش را آغاز کند.

ديروز (چهارشنبه) فرستاده هسته ای آمريکا کريستوفر هيل در پکن با مذاکره کننده ارشد کره شمالی، کيم کای کوآن، برای مذاکره پيرامون چگونگی پيش بردن از کار انداختن يانگ بيون ملاقات کرد. وی اين گفتگو ها را «تبادل سودمند اطلاعات» توصيف نمود.

هيل گفت از کار انداختن نهايی تاسيسات و ترک کامل تسليح پلوتونيوم در سال ۲۰۰۸ روی خواهد داد.

خبرگزاری کيودوی ژاپن از قول هيات کره شمالی نقل کرده است که در اين مرحله از مذاکرات هيچ اختلاف نظری بروز نکرده است.

در اوايل هفته جاری کره شمالی قبول کرد نيمی از کمک های اقتصادی، که در پيمان خلع سلاح منظور شده بود، را دريافت کند. در پيمان خلع سلاح که اوايل سال جاری ميلادی به امضا رسيد، کمک های اقتصادی بصورت تجهيزات مرتبط با انرژی تعريف شده بود.

کره شمالی متعهد شده است تا در ازای يک ميليون تن سوخت و امتيازات سياسی تا آخر دسامبر سال جاری رآکتور اتمی يانگ بيون را از کار انداخته و تمام برنامه های هسته ايش را رو کند.

XS
SM
MD
LG