لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۹

مقام افغانی: جمهوری اسلامی ۳۵ خانوار افغانی را به اجبار باز گردانده است


بگفته يک مقام دولت افغان جمهوری اسلامی ايران در روز های اخير ۳۵ خانواده افغانی مقيم ايران را به اجبار به افغانستان بازگردانده است.

شمس الدين حامد، سرپرست اداره آوارگان در هرات گفت دولت جمهوری اسلامی ايران بار ديگر بازگرداندن اجباری آوارگان افغان به افغانستان را از سر گرفته است و در طول چند روز گذشته ۱۲۰ نفر از اعضای ۳۵ خانواده را به مرز استان هرات در افغانستان باز گردا ند.

اين مقام افغان افزود عليرغم اينکه اين افراد دارای مدارک معتبر اقامت در ايران بودند، به اجبار از ايران رانده شدند. برخی از اعضای خانواده اين اشخاص هنوز در ايران بسر ميبرند.

مقام افغانی در ادامه گفت که اين مسئله را با کنسول جمهوری اسلامی ايران در ميان گذاشت، اما بيم دارد که اگر اقدامات فوری برای اين استرداد اجباری صورت نگيرد با يک تراژدی انسانی روبرو شويم .

يکی از اين افراد رانده شده از ايران در گفتگو با خبر گزاری اسلامی افغانستان گفت خانواده اش در ايران با مدارک معتبر زندگی ميکنند، اما پليس او را دستگير و به اجبار از ايران اخراج کرده است.

زنی بنام مرحبا گفت او نيز به اجبار از ايران رانده شد، درحاليکه همسرش کماکان در ايران زندگی ميکند.

بنا به گزارشها جمهوری اسلامی ايران شمار کثيری از آوارگان افغان را به اجبار به افغانستان باز گردانده است که باعث مشکلات فراوانی برای دولت افغانستان خواهند شد.

XS
SM
MD
LG