لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

ترکيه: تحريم های اقتصادی تنها شورشيان پ.ک.ک. و هوادارانشان را هدف قرار می دهد


ترکيه می گويد تحريم های اقتصادی ای که عليه شورشيان کرد و هوادارانشان در شمال عراق وضع شده است به شهروندان ترکيه و عراق که با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک.) ارتباطی ندارند آسيبی نخواهد رسانيد.

وزير امور خارجه ترکيه، علی باباجان، امروز (پنجشنبه) از اعلام جزئيات تحريم های اقتصادی خود داری کرد. اما وی در يک کنفرانس خبری در آنکارا گفت ترکيه خواهان ايجاد هيچگونه مشکلاتی برای جمعيت غيرنظامی در ترکيه و عراق نيست.

نخست وزير ترکيه، رجب طيب اردوغان، بامداد امروز گفت تحريم های مصوبه ديروز کابينه هنوز به مرحله اجرا درنيامده است. وی همچنين يک گزارش تلويزيونی مبنی بر بسته شدن حريم هوايی ترکيه بروی هواپيماهای عازم شمال عراق را مورد تکذيب قرار داد.

اما وزير امور خارجه، علی باباجان، گفت امکان محدود کردن پروازها وجود دارد. وی گفت ترکيه قبلا ممنوعيت پرواز را اعمال کرده و در آينده نيز ممکن است اين کار را بکند.

آنکارا شورشيان پ.ک.ک. را متهم کرده است که از پايگاه هايشان در شمال عراق به خاک ترکيه حمله می کنند.

انتظار می رود وزير امور خارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، فردا با مقامات ترکيه در مورد اوضاع گفتگو کند. دوشنبه آينده (۱۴ آبان) نيز نخست وزير اردوغان با پرزيدنت بوش در کاخ سفيد ملاقات خواهد کرد.

ديروز وزارت دفاع آمريکا اعلام کرد که در مورد شورشيان کرد اطلاعاتی را در دسترس آنکارا قرار داده است که می تواند در حمله نظامی به آنها مورد استفاده قرار گيرد. به گفته سخنگوی پنتاگون، آمريکا در سايه اتفاقات اخير روز به روز اطلاعات بيشتری را در اختيار ترکيه قرار می دهد.

XS
SM
MD
LG