لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۵

چين تيراندازی بسوی پناهجويان تبتی را تکذيب کرد


چين گزارش های حاکی از اينکه مامورين مرزی اش بروی گروهی از تبتی هايی که ماه گذشته در حال فرار از مرز به نپال بودند تيراندازی کردند را مورد تکذيب قرار داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه چين، ليو جيانچائو، امروز (پنجشنبه) اين گزارشات را با عنوان «اخبار جعلی» و «بی اساس» توصيف نمود.

مرکز حقوق بشر و دمکراسی تبت مستقر در هندوستان اين هفته گزارش داد که در تاريخ ۲۶ مهرماه، هنگامی که يک گروه متشکل از ۴۶ نفرتبتی در حال عبور از معبر يخزده «نانگپا» به داخل نپال بود، پليس مرزی چين بروی آنها آتش گشود. در سال گذشته نيز يک راهبه در معبر نانگپا مورد اصابت گلوله مامورين چينی قرار گرفت و کشته شد.

به گفته سازمان نام برده، ۳۵ تن از افراد اين گروه سالم به نپال رسيدند، ليکن بقيه گروه يا دستگير شده اند و يا اينکه مفقود هستند. گروه مبارزه بين المللی برای تبت، که مقر آن در آمريکا قرار دارد، گفته است گروه پناهجويان مرکب از راهبان و راهبه های بودايی و دو کودک بود.

در سپتامبر ۲۰۰۶ مامورين مرزی چين راهبه ۱۷ ساله ای را که از تبت قصد فرار به نپال کرده بود را مورد اصابت گلوله قرار داده و کشتند. کوهنوردان خارجی که در منطقه مرزی در سمت نپال بودند از آن حادثه فيلم برداری کردند.

هرسال نزديک ۳۰۰۰ تن از شهروندان تبت با هدف رفتن به نپال اين معابر صعب العبور را پشت سر می گذارند. بسياری از ايشان سپس به دارم سلاه در شمال هند، جايی که رهبر روحانی تبت دالايی لاما دست به ايجاد دولت در تبعيد زده، می روند.

XS
SM
MD
LG