لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۳

نخستين تجمع اعتراضی راهبان بودايی  برمه پس از سرکوب های سپتامبر انجام گرفت


بيش از يک صد راهب بودايی در مرکز برمه دست به راهپيمايی زدند. پس از سرکوب خونين تظاهرات معترضين در ماه سپتامبر توسط دولت نظاميان اين نخستين تجمع از اين دست در برمه بشمار می رود.

اعتراضات امروز (چهارشنبه) در آستانه ورود فرستاده ويژه سازمان ملل، ابراهيم قنبری، صورت می گيرد که گفته می شود روز شنبه آينده برای دومين بار به برمه سفر خواهد کرد.

به گفته شاهدان عينی، راهبان با لباسهای سرخ فام خود در حين راهپيمايی در پاکوکو به خواندن اوراد مذهبی پرداختند، و شعارهای سياسی سر نمی دادند.

در جريان اعتراضات ماه سپتامبر، سربازان دست به تيراندازی هوايی می زدند و اين خود باعث شده بود که راهبان بيتشتری از سراسر کشور به اعتراضات بپيوندند.

موج اعتراضات ابتدا از ماه اوت، پس از آنکه رهبران نظامی قيمت سوخت را افزايش دادند، آغاز شده بود. امواج تظاهرات در پی ملحق شدن راهبان مورد احترام مردم به صفوف تظاهرات اوج گرفت و آن را بصورت يک نهضت گسترده مردمی عليه ۴۵ سال حکومت خفقان آور نظاميان در آورد.

دولت برمه اعلام کرد که در جريان تظاهرات و سرکوب دولتی دستکم ۱۰ نفر کشته و هزاران نفر دستگير شدند. فعالين طرفدار دمکراسی می گويند تعداد کشته شدگان بسيار فراتر از ارقام دولتی است.

ديروز (سه شنبه) منابع گفتند دولت برمه ۶ تن از سياستمدارانی که در جريان سرکوب ماه پيش دستگير شده بودند را رها کرده است. صدها تن ديگر هنوز دراسارت بوده و مورد بازپرسی دولتی قرار دارند.

XS
SM
MD
LG