لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۵

متهمان پرونده بمب گذاری های ۲۰۰۴ قطار مادريد محکوم شناخته شدند


يک دادگاه اسپانيايی ۲۱ متهم پرونده بمب گذاری های سال ۲۰۰۴ در قطار مادريد را به جرم قتل و جرايم ديگر محکوم ساخت.

جمال زوغام اهل مراکش، و اميليو سوارز تراسهوراز اسپانيايی مجموعا به بيش از ۳۰ هزار سال حبس در زندان اسپانيا محکوم شدند، اگر چه مطابق قانون اسپانيا يک محکوم را می توان به حد اکثر ۴۰ سال زندان محکوم نمود.

دادگاه چنند نفر از متهمين را مجرم ندانست، از جمله ربيع عثمان سيد احمد، متخلص به محمد مصری، که در سال گذشته در ايتاليا بجرم عضويت در يک سازمان تروريستی محکوم شد.

اکثريت ۲۸ متهم اين پرونده آفريقايی تبار هستند. اتهامات ايشان طيف وسيعی را در بر می گيرد که شامل توطئه برای بمب گذاری و تهيه مواد محترقه و انفجاری است. متهمين همگی ادعای بی گناهی کرده اند.

بازرسان اسپانيايی می گويند حملات سال ۲۰۰۴ از مدل القاعده الهام گرفته بود. در روز ۱۱مارس ۲۰۰۴، انفجار دو بمب در چهار قطار مسافربری باعث مرگ ۱۹۱ نفر و زخمی شدن ۱۸۰۰ نفر شد. اين انفجار ها سه روز پيش از انتخابات عمومی اتفاق افتاد که انتظار می رفت به پيروزی دولت راست ميانه بيانجامد.

حزب عوام حاکم اين انفجار ها را ابتدا به گروه جدايی طلبان باسک نسبت داد. اما، بسياری از اسپانيايی ها تقصير بمب گذاری ها را به گردن دخالت دولت در جنگ عراق انداختند و در نتيجه اپوزيسيون سوسياليست را به روی کار اوردند.

سوسياليست ها بلافاصله پس از روی کار آمدن نيروهای اسپانيا را از عراق بيرون کشيدند.

هفت تن از مظنونين پرونده بمب گذاری سه هفته پس از حملات وقتی که پليس اسپانيا آپارتمان مسکونی ايشان را تحت محتصره درآورده بود، خود را منفجر ساختند.

XS
SM
MD
LG