لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۳۱

پادشاه عربستان به دنبال انتقاد از عملکرد بريتانيا در برخورد با تروريسم وارد لندن شد


ملک عبدالله، پادشاه عربستان سعودی که به دنبال انتقاد از لندن درمورد عدم انجام اقدامات کافی برای مبارزه با تروريسم به لندن رفته است، امروز، سه شنبه، در ضيافت ملکه اليزابت دوم مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

اين نخستين بار در بيست سال گذشته است که يک پادشاه سعودی به بريتانيا سفر ميکند. پرنس چارلز به همراه گارد احترام در فرودگاه لندن به ملک عبدالله خير مقدم گفتند.

ملک عبدالله روز چهارشنبه با گوردون براون نخست وزير بريتانيا ملاقات خواهد کرد و گفتگوهای وی با مقامات بريتانيا بر روی مبارزه با تروريسم، ايران، عراق، لبنان و روند صلح خاورميانه متمرکز خواهد بود.

پيش از ترک عربستان، ملک عبدالله درمصاحبه ای با بی بی سی اظهار داشت مقامات بريتانيا در وقت خود به رهنمودهای اطلاعاتی ضد تروريستی عربستان سعودی که می توانست از حملات انتحاری سال ۲۰۰۵ به سيستم حمل ونقل لندن جلوگيری کند، عمل نکردند.

درآن حملات، ۵۲ نفرجان خود را ازدست دادند. ملک عبدالله با توجه به خطر جهانی تروريسم اظهارداشت براين باور است که ۳۰ سال وقت می خواهد تا تروريسم را شکست داد و افزود القاعده همچنان به عنوان مشکلی برای عربستان سعودی باقی مانده است.

يک کميته پارلمانی بريتانيا سال گذشته رهنمودهای اطلاعاتی مورد اشاره ملک عبدالله را بررسی کرد، اما به اين نتيجه رسيد که اين رهنمودها برای جلوگيری از بمب گذاری ها کافی نبود.

XS
SM
MD
LG