لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۰

ماموريت سوخت رسانی ژاپن به کشتی های آمريکايی در اقيانوس هند تمديد نشد


به نظر می رسد با بالا گرفتن اختلافات در پارلمان ژاپن و مسدود شدن راه برای تمديد ماموريت اين کشور در همکاری با نيروهای ائتلاف در افغانستان امر رسانيدن سوخت به کشتی های آمريکايی در اقيانوس هند نيز متوقف گردد.

نخست وزير ژاپن، ياسوئو فوکودا، با رهبر حزب عمده اپوزيسيون، ايچيرو اوزاوا، امروز (سه شنبه) ملاقات کرد، ليکن اين دو نتوانستند بر سر چگونگی تمديد اين ماموريت بحث انگيز به توافق برسند.

فوکودا تمديد اجازه برای اين ماموريت را هدف سياسی عمده خود قرار داده است. واشنگتن به اين ماموريت به چشم همکاری مهمی در جنگ عليه ترور می نگرد.

موعد لايحه ای که ماموريت سوخت رسانی را ممکن می سازد روز پنجشنبه به سر خواهد رسيد مگر آنکه قانون گذاران در لحظه آخر به توافقی در اين زمينه دست يابند.

فوکودا در پايان ملاقاتش با اوزاوا در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت در دستيابی به توافقی با رهبر حزب دمکراتيک ژاپن ناکام مانده است. وی گفت اين دو قرار است دوباره اواخر اين هفته با يکديگر ملاقات کنند.

حزب دمکراتيک ژاپن به اين دليل با تمديد ماموريت سوخت رسانی مخالف است که بقول آقای اوزاوا، تحت نظارت سازمان ملل قرر ندارد، و اين مغاير قانون اساسی صلحجويانه ژاپن است.

قانون اساسی ژاپن آرايش و تحرک قشون را تنها زمانی مجاز می داند که در خدمت دفاع کشور باشد.

چشم انداز تمديد اين ماموريت همچنين با رسوايی های ببار آمده توسط يک مقام وزارت دفاع ژاپن پيچيده تر شده است. معاون اسبق وزير دفاع ژاپن، تاکماسا موريا، ديروز در پارلمان حاضر شد و اعتراف کرد که به نادرستی هدايايی را از يک پيمانکار دفاعی دريافت داشته بوده است. وی اين ظن که در ازای اين هدايا کاری هم برای پيمانکار دفاعی مزبور انجام داده را مورد انکار قرار داد.

XS
SM
MD
LG