لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۶

وزير خزانه داری آمريکا: هند نسبت به پيمان هسته ای صلح آميز هر چه زودتر اقدام کند


وزير خزانه داری آمريکا، هنری پالسون، از هندوستان خواسته است نسبت به پيمان هسته ای صلح آميز با آمريکا هر چه زودتر اقدام کند.

پالسون امروز (يکشنبه) در کلکته به خبرنگاران گفت هند می بايست خود در فرآيند داخلی سياسی اش تصميم گيری کند.وی گفت اين پيمان به اعتقاد واشنگتن برای رشد اقتصادی، تضمين ايمنی انرژی، و تلاش های زيست محيطی هند مهم است.

در يک ماموريت چهار روزه برای ترغيب مقامات هندی به انجام اصلاحات اقتصادی، پالسون از کلکته، بمبئی، و دهلی نو بازديد به عمل می آورد.

روز دوشنبه گذشته، احزاب تشکيل دهنده ائتلاف حاکم بر هند، پس از آنکه ملاقات بين حزب حاکم کنگره و متحدين کمونيستش به بن بست رسيد، تصميم گيری در مورد پيمان هسته ای با آمريکا را بمدت يک ماه به تعويق انداختند.

وزير امور خارجه هند، پراناب موخرجی Pranab Mukherjee ، به خبرنگاران گفت که اين پيمان تا دور جديد گفتگو ها در ۲۵ آبانماه، به گفته وی، «عملی» نخواهد شد.

اين پيمان تاريخی، که در سال ۲۰۰۵ ميلادی به امضا رسيد، به نزديکی بيشتر آمريکا و هندوستان می انجامد و به هند اجازه می دهد تا در دادو ستدهای اتمی در سطح جهانی شرکت کند.

اما سياستمداران کمونيست هند تهديد نموده اند چنانچه اين پيمان به تصويب نهايی برسد از ائتلاف خارج خواهند شد. استدلال ايشان اين است که پيمان هسته ای با آمريکا سياست خارجی و برنامه تسليحات اتمی مستقل هند را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

طبق اين پيمان، هند خواهد توانست از آمريکا سوخت و تکنولوژی هسته ای دريافت کرده و به تحريم سی ساله در اين مورد پايان بخشد.

XS
SM
MD
LG