لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۸

محمود عباس خواهان لغو تحریمهای تازه اسرائیل علیه نوار غزه شد


محمود عباس رهبر فلسطینی ها در گفتگوهای روز جمعه خود با اهود اولمرت خواهان لغو تحریمهای تازه اسرائیل علیه نوار غزه شد. این تحریمها شامل قطع صدور برق می باشد که منجر به تعطیلی بیمارستانها کسب و کار مردم و مدارس شده است.

در پاسخ به این درخواست اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل گفت، اسرائیل خواهان ایجاد یک مصیبت بشری در نوار غزه نیست.

یک سخنگوی دولت اسرائیل دراین باره افزود، هنوز از نوار غزه بسوی شهروندان اسرائیل آتش گشوده می شود و ما برای خاموش کردن آتش دست به هر کاری می زنیم.

کابینه اسرائیل نوار غزه را منطقه دشمن می داند. اما دوباره می گوییم اسرائیل خواهان مصیبت بشری در نوار غزه نیست.

از آنسو صائب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی ها با اشاره به موضوع دیگری گفت،محمود عباس و اهود اولمرت توافق کردند تا به مذاکراتشان پیرامون موضوعات مرحله نخست مذاکرات صلح معروف به نقشه مسیر ادامه دهند. ما بعنوان فلسطینی ها نمی توانیم درباره اقدامات اسرائیل و آنها نیز نمی توانند درباره اقدامات ما پیشداوری کنند.

نوار غزه تنها محور گفتگوهای این دورهبر نبود کمک به تدوین قانون اساسی کشور مستقل فلسطین و توافق بر سر مرزهای دو کشور، آزادی زندانیان، و آمادگی برای شرکت در مذاکرات صلح در مریلند امریکا از جمله موضوعات مورد بحث در این دیدار دو ساعته در بیت المقدس بود.

ایالات متحده مصرانه خواهان هماهنگی ها و توافقات این دو رهبر پیش از حضور در نشست صلح در شهر آناپولیس مریلند در ماه نوامبر یا دسامبر می باشد. طی ماه های اخیر رهبران دو کشور گفتگوهای سازنده ای پیرامون روند صلح داشته اند؛ اما فلسطینی ها از این شکایت دارند که تاکنون سند توافقها به امضای دوطرف نرسیده است. آنان خواستار تعیین مرزهای قطعی دو کشور و بازگشت آوارگان فلسطینی به خانه و کاشانه خود می باشند. همچنین خواهان تعیین زمان قطعی استقلال کشورشان هستند. از آنسو اسرائیل خواهان یک توافق عمومی بر سر موضوعات مورد بحث است.

XS
SM
MD
LG