لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۲

نشست میانجیان صلحِ سودان در شهر سرت در شمال لیبی تشکیل شد


نشست میانجیان صلحِ سودان متشکل از نمایندگان اتحادیه آفریقا و سازمان ملل متحد امروز در شهر سرت در شمال لیبی تشکیل شد.

نشست در حالی برگزار می شود که دو گروه عمده شورشیِ دارفور یعنی "ارتشِ اتحاد آزادیبخشِ سودان" و "نهضت عدالت و برابری" روز جمعه تصمیم خود را مبنی بر عدم شرکت در جلسه اعلام کردند.

بدین ترتیب، نشست امروز تنها با حضور تنی چند از رهبران گروه های کوچک شورشیان برپا شد. پیشاپیش جلسه، برگزارکنندگان نشست رهبران دو گروهِ "ارتشِ اتحاد آزادیبخشِ سودان" و "نهضت عدالت و برابری" را به حضور در جلسه فراخواندند؛ اما در عین حال گفتند که عدم حضور نمایندگانی از آن دو حزب، موجب از رسمیت افتادن یا برهم خوردن جلسه نخواهد شد.

در همين حال یان الیاسون فرستاده ویژه سازمان ملل متحد به دارفور ساعاتی پیش از تشکیل جلسه امروز در یک کنفرانس خبری در شهر سرت تأکید کرد که گروههایی از شرکت در جلسه سرباز زده اند باید اهمیت آنچه را که به خطر خواهد افتاد درک کنند و گفت، آنها باید از این فرصتی – که ما برای فراهم آوردنش این همه تلاش کرده ایم – برای دگرگون کردن آینده مردم کشورشان بهره گیرند.

سلیم احمد سلیم، فرستاده ویژه اتحادیه افریقا نیز به خبرنگاران گفت تنها عاملی که ما را به ادامه راه دشواری که آغاز کرده ایم وا می دارد، این است که می دانیم این مناقشه مردم دارفور را خسته و فرسوده کرده ، و آنها می خواهند شاهد پایان مناقشه باشند. وی افزود،شورای امنیت سازمان ملل متحد و اتحادیه افریقا خواستار مذاکره اند؛ و ما می خواهیم همه گروه های ذینفع را در گفتگوها حاضر ببینیم.

خانواده های آواره جنگ فرساینده ۵ ساله در دارفور همچنان در وضعیت نامعلومی به سر می برند؛ و تنها به کمک کشورها و سازمان های بین المللی وابسته اند.

محمود آدم یکی از این آوارگان می گوید کسی برای بود و نبود آوارگان در اردوگاههای مختلف اهمیتی قائل نشده است؛ ما حتی نماینده ای در این گفتگوها نداریم که از حقوق ما دفاع کند.

در همین حال، برنامه جهانی غذا و سازمان های امداد رسانی بین المللی می گویند عدم امنیت منطقه، و پراکندگی و مشخص نبودن محل اسکان آوارگان در دارفور کار کمک رسانی به آنها را با مشکل روبرو کرده است.

در خبری دیگر از سودان، عده ای از مردم فرانسه که چندی پیش به یک سازمان خیریه آن کشور پول واریز کرده بودند تا کودکانِ بی سرپرست سودانی را به فرانسه انتقال دهد، و سرپرستی کودکان را به آنها واگذار کند، پس از ساعتها انتظار در فرودگاه بین المللی ِ وتری در کشور چاد برای دریافت کودکان آواره دریافتند که دولت فرانسه سازمان به اصطلاح خیریه را غیرقانونی اعلام، و دستکم یکی از اعضای آن را بازداشت کرده است.

سازمان خیریه موسوم به ارش دوزو با پخش اعلامیه هایی که خبر از مرگِ کودکان آوارهء دارفور می داد، اقدام به جمع آوری مبالغی تحت عنوان کمک به انتقال کودکان به فرانسه، و سپردن آنها به خانواده هایی کرده بود که برای نگهداری از این کودکان ابراز تمایل کرده بودند.

XS
SM
MD
LG