لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۱

رکورد جديد قيمت نفت


روز جمعه، در بازار نفت آمریکا، نفت خام به بهای هر بشکه ۹۲ دلار معامله شد، و این در حالی است که تنشهای خاورمیانه و نگرانی از کمبود عرضه این کالا ادامه دارد.

در پایان هفته، بهای نفت به ۹۱ دلار و ۸۶ سنت رسیده بود.

کشمکش میان آمریکا،که بزرگترین مصرف کننده نفت در جهان است، و ایران، که چهارمین تولید کننده نفت در جهان است، بازار نفت را دگرگون ساخته است.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه تحریمهای تازه ای علیه ایران برقرار کرد. لبه تیز این تحریمها سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را هدف قرار داده است، که به باور واشنگتن از ستیزه جویان شیعه عراق هواداری میکند.

به موازات وحشت ناشی از این درگیری، عرضه جدید نفت خام در بازار نیز نگرانیهایی را برانگیخته است.

ترکیبی از نگرانیهای ناشی از کمبود عرضه، و دغدغه های ناشی از مسائل ژئو پولیتیک بهای نفت را از روز سه شنبه تاکنون هفت درصد بالا برده است.

مایکل تیسفِلد بازرگان محصولات نفتی میگوید:" منافع سوداگری از یک سو، و ناپایداری وضعیت بازار از سوی دیگر، بهای نفت را مرتباً بالا میبَرَد ، و من فکر نمیکنم رسیدن قیمت نفت به یکصد دلار غیرممکن باشد."

روز چهارشنبه، در پی گزارش سازمان اطلاعات انرژی آمریکا مبنی براینکه در هفته گذشته موجودی نفت آمریکا، برخلاف انتظار کارشناسان، بیش از ۵ میلیون بشکه کاهش داشته است، بهای نفت، که رو به کاهش گذاشته بود، به سرعت ترقی کرد.

روز پنجشنبه عبدالله البدری، دبیر کل سازمان اوپک گفت در سازمان اوپک موضوع افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز مورد بحث نیست.

این نظر با شایعات مربوط به اینکه عربستان سعودی باز هم برای افزایش تولید تلاش میکند مغایرت دارد.

XS
SM
MD
LG