لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

رايس ميگويدآمريکا وروسيه درجلوگيری ازدسترسی تهران به تسليحات اتمی اتفاق نظردارند


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا از تصميم وضع و اعمال تحريم های تنبيهی جديد عليه جمهوری اسلامی ايران، که اعلام سپاه پاسداران انقلاب به عنوان يک اشاعه دهنده تسليحات کشتار جمعی، و نيروی قدس به عنوان يک حامی تروريسم در خاورميانه بخشی از دلائل آن است، دفاع کرده است.

خانم رايس امروز، جمعه، در مصاحبه ای با شبکه تلويزيونی ان بی سی گفت جامعه بين المللی نمی تواند دست روی دست بگذارد و اقدامی انجام ندهد، هرچند که با گزينه هائی نامطبوع روبرو شود.

خانم رايس همچنين به ان بی سی گفت گرچه آمريکا و روسيه راجع به تهران، از نظر تاکتيک و زمان، اختلاف نظرهائی دارند، اما در هدفی اصلی، که تهران بدون تسليحات اتمی پايه و اساس آن را تشکيل ميدهد، ميان واشنگتن و مسکو، اتفاق نظر وجود دارد.

خانم رايس گفت افتادن تسليحات اتمی به دست رهبران جمهوری اسلامی ايران ، پرتلاطم ترين منطقه جهان را بشدت بی ثبات ميکند.

در واشنگتن سخنگوی کاخ سفيد گفت ميان اقدامات جاری آمريکا در مورد تهران و اقدامات منجر به جنگ در عراق هيچگونه مشابهتی وجود ندارد. تونی فراتو گفت آمريکا در مورد ايران کاملا به ديپلماسی پای بند است اما حاضر نيست گزينه نظامی را کنار بگذارد.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ضمن انتقاد از تصميم آمريکا برای وضع و اعمال تحريم های تنبيهی جديد آنها را تهديدی دانسته است که اوضاع را وخيم تر ميکند.

جمهوری اسلامی ايران تحريم ها را نقض قوانين بين الملل خوانده و آنها را محکوم به شکست دانسته است.

خانم رايس گفت امتناع جمهوری اسلامی ايران از عمل کردن به خواست های بين المللی در کنار گذاشتن آنچه که وی توانائی های تسليحاتی اتمی تهران توصيف کرد عامل وضع و اعمال تحريم های تنبيهی جديد بود.

جمهوری اسلامی ايران ميگويد برنامه اتمی اش برای مقاصد صلح آميز است.

تحريم های تنبيهی جديد با هدف منزوی ساختن سه بانک دولتی و بيش از بيست نهادی است که افراد و شرکت ها در آنها مشارکت دارند.

تحريم ها همچنين شامل نيروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ميشود، که فراهم کردن حمايت های تدارکاتی برای گروههای تروريست، از جمله حزب الله در لبنان و طالبان در افغانستان به آن نسبت داده ميشود.

اين نخستين باری است که آمريکا ارتش يک کشور ديگر را مشمول تحريم های تنبيهی ميکند.

XS
SM
MD
LG