لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

اولمرت وعباس برای نزديک کردن نظرات خود تا قبل ازکنفرانس صلح به توافق رسيدند


اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل و محمود عباس رئيس خودمختاری فلسطينی موافقت کرده اند برای کاهش اختلاف نظرهايشان در مورد سندی مشترک که بايد به کنفرانس آتی صلح خاورميانه ارائه داده شود، وارد عمل شوند.

دو رهبر امروز، جمعه، در بيت المقدس، برای همکاری در مورد بيانيه ای مشترک تا قبل از تشکيل کنفرانس صلح، که قرار است اواخر سال جاری در آناپوليس مريلند برگزار شود، گفتگو و تبادل نظر کردند.

يک سخنگوی اسرائيل گفت اکنون تقويت روند تفاهم و آشتی مورد توجه قرار گرفته است.

آقای اولمرت و آقای عباس همچنين بر پايبندی خود به طرح موسوم به نقشه راه برای برقراری صلح ميان اسرائيل و فلسطينيان تاکيد گذاشتند، و موافقت کردند در سند مشترک مراحل اجرائی طرح را مشخص سازند.

فلسطينيان خواستار سندی هستند که برای حل و فصل مسائلی عمده نظير مرزهای نهائی، وضعيت بيت المقدس و سرنوشت آوارگان فلسطينی ، حاوی جزئيات باشد. اسرائيل خواستار سندی کلی است.

ياسر عابد ربّو سخنگو و مذاکره کننده فلسطينی به راديوی اسرائيل گفت به اعتقاد او رسيدن به توافق، برغم اختلاف نظر های جدی، تا قبل از تشکيل کنفرانس صلح امکان پذير است.

جلسه امروز تحت الشعاع تصميم اسرائيل برای قطع محدود برق رسانی به نوار غزه در واکنش به حملات راکتی فلسطينان قرار گرفته بود. غزه توسط گروه ستيزه گر فلسطينی حماس اداره ميشود که در ماه ژوئن پس از جنگيدن با نيروهای جناح فتح آقای عباس تصرف کرده است. مقامات فلسطينی تصميم اسرائيل را برای قطع محدود برق رسانی به عنوان مجازاتی دستجمعی تقبيح و محکوم کردند. آقای اولمرت به آقای عباس قول داد اسرائيل موجب بروز يک بحران انسانی در غزه نشود.

در همين حال به گفته منابع فلسطينی در غزه امروز دست کم پنج شبه نظامی در حملات هوائی اسرائيل و زدوخوردهای زمينی کشته شدند. به گفته همين منابع بيشتر کشته شدگان عضو حماس و جهاد اسلامی بودند. اسرائيل از مجروح شدن دو سرباز در زدوخوردها خبر داده است.

XS
SM
MD
LG