لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۷

روسيه ميگويد می تواند به سرعت توليد موشک های ممنوعه را از سربگيرد


فرمانده نيروهای موشکی استراتژيک روسيه ميگويد کشورش قادر است به سرعت توليد موشک های بردکوتاه و ميان برد را از سر بگيرد. ژنرال نيکلای سالوستوف تاکيد کرد که روسيه پيمان بيست ساله آمريکا و شوروی سابق را ، که منع کننده توليد موشک هائی تا برد پنج هزار و پانصد کيلومتر است، کاملا مراعات ميکند، اما اگر تصميمی سياسی در مورد توليد چنين موشک هائی گرفته شود، می تواند به سرعت عمل کند.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه اوايل اين ماه به کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا گفته بود برای روسيه دشوار است که در چارچوب اين پيمان باقی بماند، زيرا کشورهای ديگر به توليد چنين موشک هائی ادامه ميدهند.

در همين حال آقای پوتين امروز برنامه های آمريکا برای استقرار سيستم دفاع موشکی در مرکز اروپا را با برنامه سال ۱۹۶۲ شوروی سابق برای استقرار موشک در کوبا مقايسه کرد، که به بحران موشکی کوبا منجر شد.

آمريکا و روسيه ديروز در بيانيه ای مشترک در سازمان ملل متحد از کشورهای ديگر خواستند به پيمان ملحق شوند.

آقای پوتين نظر خود را در شرايطی مطرح ساخت که مقامات آمريکائی سعی ميکنند نگرانی های روسيه را در مورد برنامه های آمريکا برای استقرار يک سيستم دفاع موشکی در مرکز اروپا برطرف سازند.

روسيه هشدار داده است که استقرار ده موشک رهگير در لهستان و نصب رادار وابسته به آنها در جمهوری چک به يک مسابقه تسليحاتی منجر ميشود. مقامات آمريکائی ميگويند اين سيستم برای مقابله با حملات موشکی دولت هائی قانون شکن نظير کره شمالی و جمهوری اسلامی ايران ضروری است.

در همين حال پارلمان چک لايحه مخالفين را برای رفراندوم در مورد استقراراين سيستم رد کرده است.

نظر سنجی ها از مخالفت اکثريتی از مردم چک با استقرار سيستم دفاع موشکی حکايت دارد.

XS
SM
MD
LG