لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۲

انفجار بمب جاده ای در پاکستان ۳۰ کشته بر جای گذاشت


مقامات پاکستان دراستان سرحدی شمال باختری می گویند انفجار یک بمب کنارجاده ای که برای حمله به یک کامیون ارتشی جاسازی شده بود، دست کم ۳۰ نفر را که بیشترآنان سربازبودند ازپای درآورد.

مقامات مسئول می گویند این حمله روزپنجشنبه درنزدیکی مینگورا درمنطقه دورافتاده دره سوات روی داد.

به گفته این مقامات، بمب درنزدیکی کامیون منفجر شد ومواد منفجره ومهمات موجود درداخل کامیون، شدت انفجار را تشدید بخشید. هنوزهیچ کس مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

یک مقام محلی دره سوات درمصاحبه ای با صدای آمریکا اظهارداشت کامیون حامل حدود ۴۵ سرباز بود که احتمالا کلیه آنان جان خود را ازدست داده اند.

روز سه شنبه شبه نظاميان بمبی را در کنار يک کاروان ارتشی که به منطقه می رفت از راه دور منفجر ساخته و چهار سرباز را زخمی کردند.

محافظه کاران در منطقه شمال غربی پاکستان نفوذ زيادی دارند، و در همين منطقه گروه افراط گرای «تحريک نفاذ شريعه محمد» يا TNSM که بطور غير قانونی فعاليت می کند با شبه نظاميان طالبان افغانستان در ارتباط است.

پس از آنکه تحريک نفاذ شريعه محمد هزاران نفر داوطلب را برای جنگ با نيروهای ائتلاف به رهبری آمريکا، که بتازگی طالبان را از قدرت انداخته بودند، گسيل داشت، رئيس جمهوری پاکستان پرويز مشرف در سال ۲۰۰۲ آن را غيرقانونی اعلام کرد و موسس گروه، صوفی محمد، را به زندان افکند.

XS
SM
MD
LG