لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۱

وزير دفاع آمريکا پيشنهادات متقابلی در مورد نصب سپر موشکی به روسيه داد


وزير دفاع ايالات متحده، روبرت گيتس، گفت احتمال دارد ايالات متحده آمريکا، دستکم تا زمانی که مدرک قطعی دال بر تهديد موشکی از جانب جمهوری اسلامی ايران بدست نياورده، پيشنهاد خود مبنی بر نصب پايگاه های موشکی در اروپا را به تعويق اندازد.

گيتس پس از گفتگوهايی با نخست وزير چک، ميرک توپولانک، امروز (سه شنبه) با خبرنگاران صحبت کرد.

وزير دفاع آمريکا گفت پيشنهاد به تعويق افکندن اين طرح به روسيه در ازای کاهش مخالفت روسيه با طرح های مربوط به استقرار ۱۰ سيستم آمريکايی بازدارنده موشک درلهستان و يک رادار هدايت کننده در جمهوری چک ارايه شده است.

گيتس گفت در ارتباط با کم کردن مخالفت های روسيه همچنين به مسکو اجازه بازرسی های روسيه و حضور روسيه در پايگاه های استقرار نظام دفاع موشکی آمريکا پيشنهاد شد. آقای توپولانک در برابر اين پرسش که آيا دولت وی حضور روسيه را در کشورش قبول خواهد کرد يا نه اظهار نظری نکرد.

پرزيدنت بوش امروز در واشنگتن گفت سپر دفاعی برای مقابله با آنچه که وی آن را «تهديد آشکارشده» حمله از سوی جمهوری اسلامی ناميد لازم است.

با اين همه، رئيس جمهوری روسيه، ولاديمير پوتين، اصرار ورزيده است که استقرار سپر موشکی آمريکا اروپا را بی ثبات خواهد کرد و به مسابقه تسليحاتی جديدی خواهد انجاميد.

روسيه پيشنهاد متقابل داده است که با آمريکا در استفاده از سيستم رادار روسی در آذربايجان همکاری کند.

دولت جمهوری چک مخالفت زيادی با طرح آمريکا ابراز نکرده است. اما نظر سنجی ها نشان می دهند که اکثر شهروندان چک با استقرار نظام موشکی بويژه در شهر ها و روستاها مخالفند.

XS
SM
MD
LG