لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۵

آلودگی هوای پکن موضوع بازرسی های کميته بين المللی المپيک است


نگرانی ها در مورد آلودگی زياد هوای پايتخت چين امروز در دستور نشست سه روزه کميته بين المللی المپيک است که تور بازرسی سه روزه ای را برای زير نظر گرفتن پيشرفت کارهای مقدماتی المپيک ۲۰۰۸ پکن آغاز کرده است.

آلودگی هوا نگرانی عمده ای تلقی می شود، بطوريکه رئيس کميته بين المللی المپيک، ژاک روگ، رسما اعلام کرده است که ميزان مواد آلوده کننده در هوای شهر به اندازه ای است که هوا را ناسالم می سازد و اين امر می تواند باعث شود تا مسابقات استقامت در هوای آزاد به تعويق بيفتد.

درحاليکه روز سه شنبه مذاکرات بين کميسيون هماهنگ کننده کميته المپيک با سازمان دهندگان المپيک پکن آغاز می شد، مه و دود غليظی شهر را فرا گرفته بود.

رئيس کميسيون کميته المپيک، هاين وربروگن، در آغاز نشست مزبور، آخرين ماه های باقيمانده تا شروع مسابقات را به دونده دو استقامت تشبيه کرد و گفت «آخرين جهش های سازمان دهندگان می تواند تفاوت بردن بين مدال طلا و يا مدال نقره باشد.»

پکن غالبا پوشيده از دود و بخارهايی شامل اوزون، اکسيد نيتروژن، سولفاتها، کربن، و ساير مواد ريز است. آلودگی هوا در اين شهر گاهی اوقات پنج برابر ميزان مورد قبول سازمان بهداشت جهانی است.

XS
SM
MD
LG