لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

وزير دفاع آمريکا خواستار کمکهای بيشتراروپا به افغانستان شد


روبرت گيتس،وزير دفاع آمريکا، از اعضای يک گروه دفاعی اروپايی خواست تا به تلاش های امنيتی در افغانستان کمک های بيشتری برسانند.

گيتس در سخنرانی امروز (دوشنبه) خود به کنفرانس وزرای دفاع کشورهای جنوب شرقی اروپا، که در کی يف برگزار می شود، هشدار داد چنانچه اين گروه برای مبارزه با تروريسم و افزايش همکاری های امنيتی اروپا بيش از اينها اقدام نکند با ريسک «نهايتا بی ربط شدن» روبرو خواهد شد.

گيتس از تصميم اين گروه مبنی بر بنا کردن مقر کوچکی در کابل تقدير به عمل آورد، و خواست در توسعه و آموزش ارتش افغان بيش از اينها کمک کند.

اظهارات وزير دفاع آمريکا در جريان ماموريت اروپايی پنج روزه وی بيان می شود که تاکنون شامل مذاکره پيرامون کاهش تنش های کرد و ترک در شمال عراق بوده است.

پس از نشست امروز در کی يف، گيتس به پراگ سفر خواهد کرد تا در مورد طرح آمريکا درباره تعبيه رادار ضد موشکی در جمهوری چک مذاکراتی به عمل آورد.

روسيه به شدت با اين طرح مخالف است. پرزيدنت ولاديمير پوتين گفته است تعبيه اين رادار اروپای شرقی را بی ثبات کرده و به مسابقه تسليحاتی نوينی دامن خواهد زد.

اواخر اين هفته، قرار است گيتس برای انجام گفتگوها درباره تقويت آموزش های ناتو به ارتش و نيروی پليس در افغانستان با وزرای دفاع ناتو درهلند ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG