لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

رئيس جمهوری قرقيزستان مجلس را منحل کرد


به گفته مقامات قرقيزستان، پس از تائيد گسترده رای دهندگان در رفراندوم ديروز مبنی بر ايجاد تغييرات وسيعی در قانون اساسی کشور، پرزيدنت قربان بيگ باقی اوف امروز (دوشنبه) فرمان انحلال پارلمان را به امضا رسانيد.

دفتر رياست جمهوری روشن نساخت چه موقعی انتخابات جديد برگزار خواهد شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه احتمالا اين انتخابات در اواخر دسامبر سال جاری ميلادی برگزار خواهد شد.

مقامات انتخاباتی در بيشکک می گويند ۷۵ درصد رای دهندگان از وارد کردن تغييراتی در قانون اساسی حمايت کرده اند، و ۸۰ درصد واجدين شرايط نيز در رای گيری روز يکشنبه شرکت داشتند.

پيش نويس قانون اساسی خواستار بنا نهادن انتخابات پارلمانی بر اساس نظام نمايندگی تناسبی شدند، به اين معنی که رای دهندگان به جای نظام کنونی رای دادن به نامزدهای فردی در هر حوزه انتخاباتی به فهرست احزاب رای دهند.

مخالفان آقای باقی اوف می گويند تغييرات پيشنهادی به حزب وی امکان اين را می دهد که پارلمان را تحت کنترل خود در آورد. آقای باقی اوف درست برخلاف اين ادعا می گويد اگر اين تغييرات انجام گيرد قدرت بيشتری به مردم تفويض خواهد شد.

پرزيدنت باقی اوف با ذکر اينکه تغييرات پيشنهادی موجب برقراری مجدد ثبات در قرقيزستان می شود گفته است از آن حمايت می کند. از سال ۲۰۰۵ که رئيس جمهوری پيشين، عسکر آقايف، در يک شورش مردمی سرنگون شد تاکنون اين کشور آسيای مرکزی دستخوش بحران های سياسی بوده است.

گروه های اپوزيسيون می گويند تغييرات در قانون اساسی پيشنهاد شده به آقای باقی اوف اجازه می دهد تا اختيارات و اتوريته بيشتری کسب کند. آنها می گويند رئيس جمهوری نسبت به وعده هايی که پس از نشستن برجای آقايف در مورد اصلاحات دمکراتيک داده بود خلف وعده کرده است.

قرقيزستان به عنوان يکی از جمهوری های شوروی پيشين، هماکنون دارای پايگاه های نظامی آمريکايی و روسی است.

XS
SM
MD
LG