لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

در ادامه زد و خوردها بين شورشيان کرد و ارتش ترکيه دوازده سرباز ترک کشته شدند


پس از آن که دست کم ۱۲ سرباز ترک روز يک شنبه در جنوب شرقی اين کشور به دست شورشيان کرد کشته شدند، ترکيه قسم خورده است کردهای شورشی را که از شمال عراق به حملات مرزی دست می زنند شکست دهد.

بر اساس يک بيانيه دولتی، که روز يکشنبه صادر شده، ترکيه به هر قيمتی از حقوق خود و شهروندانش حمايت خواهد کرد.

اين هشدار پس از جلسه اضطراری ميان عبدالله گل رئيس جمهور، رجب طيب اردوغان نخست وزير و رهبران ارتش ترکيه اعلام شد.

از سويی ديگر، جلال طالبانی، رئيس جمهور عراق، در حالی که زد و خورد بين شورشيان کرد و ارتش ترکيه در نواحی شمالی عراق ادامه دارد، از شورشيان کرد خواست سلاح های خود را بر زمين بگذارند.

آقای طالبانی، که خود يک کرد است، امروز يکشنبه از شورشيان درخواست کرد خود را با روش های صلح آميز تطبيق دهند و يا خاک کردستان عراق را ترک کنند.

در طی يک کنفرانس مشترک خبری با رئيس جمهوری عراق، مسعود بارزانی، رهبر منطقه خودمختار کردهای عراق، نيز گفت مردم او در صورت حمله خارجی از خود دفاع خواهند کرد.

در گزارش ديگری ارتش ترکيه ميگويد سربازانش بيست و سه شورشی کرد را در جنوب شرقی ترکيه در واکنش به يک حمله شورشيان در منطقه، که به کشته شدن ۱۲ سرباز منجر شده بود، کشتند. ارتش ميگويد خشونت هنگامی درگرفت که شورشيان کرد بامداد امروز به يک واحد ارتشی در استان حکاری در نزديکی مرز عراق حمله کردند. ارتش ميگويد پس از آن نيروهای ترکيه ضد حمله را انجام دادند.

مقامات عراقی ميگويند نيروهای ترکيه روستاهای کردنشين در شمال عراق را به توپ بستند. در باره تلفات گزارشی داده نشده است.

در واقعه ای ديگر در جنوب شرقی ترکيه انفجار يک بمب دست کم ده نفر را در يک مينی بوس در نزديکی همان محلی که سربازان ترکيه کشته شده بودند ، کشت.

نخست وزير ترکيه ميگويد دولت امروز، يکشنبه، برای بررسی نحوه واکنش به حمله اخير شورشيان جلسه ای اضطراری تشکيل ميدهد.

دولت ترکيه روز چهارشنبه موافقت پارلمان برای انجام عمليات نظامی در شمال عراق، و تعقيب شورشيان عضو حزب کارگران کردستان موسوم به پ ک ک را کسب کرده است. آنکارا پ ک ک را مسئول يک رشته حملات مرگبار در جنوب شرقی ترکيه ميشناسد.

يک خبرگزاری طرفدار کردها موسوم به فيرات به نقل از پ ک ک ميگويد نيروهای اين گروه چند سرباز ترک را در جريان زدو خوردهای امروز به گروگان گرفته اند.

XS
SM
MD
LG