لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۴

در لهستان رای گيری پيش از موعد انجام می گيرد


" hspace=2 src="/persian/images/ap_poland_elections_posters_20oct07_eng_210.jpg" width=188 align=left vspace=2 border=0>مردم لهستان امروز (يکشنبه) برای انتخابات پارلمانی پيش از موعدی که ممکن است به برچيده شدن دولت محافظه کار برادران دوقلوی کازينسکی توسط اپوزيسيون راست ميانه بيانجامد به پای صندوق های رای می روند.

با شرکت بيش از ۸ درصد از ۳۰ ميليون واجدين شرايط تا اواسط صبح امروز تعداد رای دهندگان بيش از انتخابات دفعه گذشته در سال ۲۰۰۵ بود.

حزب محافظه کار قانون و عدالت وابسته به نخست وزير ياروسلاو کازينسکی، پس از به بن بست رسيدن ائتلاف متزلزل با احزاب پوپوليتسی طرفدار مزرعه داران و کاتوليک های دست راستی، دو سال پيش از موعد مقرر خواستار برگزاری اين انتخابات شده بود.

نخست وزير با برگزاری اين انتخابات دست به قماری زده است تا موقعيت خود و برادرش رئيس جمهوری لهستان، لخ کازينسکی، را در اداره مملکت تقويت کند. اما طبق نظر سنجی های پيش از انتخابات حزب آنها از اپوزيسيون راست ميانه «پلاتفرم مدنی» عقب تر است.

رهبر پلاتفرم مدنی، دونالد تاسک، وعده برقراری پيوندهای نزديک تر با اتحاديه اروپا و کاهش ماليات های مربوط به کاروکسب داده است.

رای دهندگان امروز به انتخاب نامزدان انتخاباتی برای مجلس ۴۶۰ نفره نمايندگان، و مجلس صد نفره سنا می پردازند.

منتقدان دولت گفته اند که دوقلوهای کازينسکی، با مبارزه برای بدست آوردن نقش بيشتر برای لهستان در امور اتحاديه اروپا، باعث سستی پيوندهای لهستان با اعضای اتحاديه اروپا از قبيل آلمان شده اند.

تنها دو حزب ديگر انتظار می رود به اندازه ای رای بياورند که بتوانند وارد پارلمان شوند، منجمله اتحاد جديدی بين کمونيست های قديمی و ناراضيان ضد کمونيست (چپ ها و دمکرات ها) و حزب کشاورزان لهستان که حزبی است طرفدار اتحاديه اروپا.

XS
SM
MD
LG