لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

گيتس درماموريت اروپائی خود با وزير دفاع ترکيه در باره مسئله کردها تبادل نظر ميکند


رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا در آستانه ماموريتی پنج روزه در اروپا، که مذاکره در باره تشنج ترکيه و کردها در شمال عراق، سيستم دفاع موشکی در اروپا و عمليات ناتو در افغانستان بخشی از آن است، به اوکراين رفته است.

آقای گيتس امروز، يکشنبه، در کی يف گفت همتای ترک خود، وجدی کونول را برای اطمينان از نرفتن ترکيه به شمال عراق و حمله به شورشيان کرد زير فشار ميگذارد.

شورشيان در حملات مرزی اخير که به کشته شدن دهها سرباز ترک منجر شده است مورد ظنّ اند.

آقای گيتس گفت هرگونه اقدام نظامی ترکيه در شمال عراق ثبات اين کشور را بيشتر تضعيف ميکند. وی گفت نيروهای آمريکائی و عراقی عليه شورشيان کرد پنهان شده در نزديکی مرز ترکيه وارد عمل خواهند شد، مشروط بر اينکه اطلاعاتی دقيق و مشخص پيدا شده باشد.

آقای گيتس اواخر هفته در هلند با وزيران دفاع ناتو برای تبادل نظر در باره گسترش عمليات آموزشی ارتش و پليس افغانستان ملاقات ميکند. آقای گيتس گفت مايل است ناتو برای مقابله با تشديد خشونت در افغانستان برنامه ای درازمدت تدوين کند.

آقای گيتس همچنين به پراک خواهد رفت تا در باره برنامه آمريکا برای استقرار يک سيستم رادار دفاع موشکی در جمهوری چک تبادل نظر کند. اين رادار برای هدايت ده موشک بازدارنده ای است که آمريکا ميخواهد در لهستان مستقر کند . روسيه بشدت مخالف اين برنامه است. ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه ميگويد استقرار چنين سيستمی اروپای شرقی را بی ثبات ميکند و به يک مسابقه جديد تسليحانی منجر خواهد شد.

آقای گيتس همچنين با وزيران دفاع چند کشور جنوب شرقی اروپا ملاقات ميکند تا در باره امکان استقرار نيروهائی بيشتر در افغانستان تبادل نظر کند.

XS
SM
MD
LG