لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۷

افغانستان در باره منبع تسليحات قوی انفجاری مورد استفاده طالبان تحقيق ميکند


وزير امور خارجه افغانستان ميگويد مدرکی وجود ندارد که جمهوری اسلامی ايران برای شورشيان طالبان اسلحه فراهم ميکند، هر چند که آمريکا چنين ادعائی دارد.

رنجبين دادفر اين نظر را امروز، جمعه، در هرات در واکنش به اظهارات ديروز فرمانده ارشد نيروهای ناتو مطرح ساخت که گفته بود از ايران به عنوان منشاء تسليحاتی نام برد که در افغانستان کشف و ضبط شده بود.

پيشتر عبدالرحيم وردک وزير دفاع افغانستان گفته بود سازمان اطلاعاتی آن کشور در باره منبع و سرچشمه تسليحات پيشرفته مورد استفاده شورشيان طالبان تحقيق ميکند. با اينحال آقای وردک برخلاف ژنرال آمريکائی دان مک نيل فرمانده ارشد نيروهای ناتو در افغانستان نگفت ايران منشاء اين تسليحات است. اين مقام افغان گرچه ديروز در يک کنفرانس خبری در وزارت دفاع آمريکا گفت که چنين تسليحاتی به کشورش وارد ميشود اما افزود که مقامات جمهوری اسلامی ايران اتهامات حاکی از فرستادن مواد منفجره برای شورشيان طالبان را تکذيب کرده اند.

رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا ديروزگفته بود وی نيز معتقد است طالبان از ايران کمک ميگيرد، هرچند که دقيقا چگونگی را مشخص نکرد.

ژنرال مک نيل ديروز گفت نيروهای ناتو روز پنجم سپتامبر کاروانی را که از ايران راه افتاده بوده در غرب افغانستان متوقف کردند. وی گفت اين کاروان حامل تعدادی وسائل انفجاری مجهز به تکنولوژی پيشرفته بود. ژنرال مک نيل گفت دشوار است بتوان باور کرد محموله ای حاوی مواد منفجره با تکنولوژی پيشرفته بدون اطلاع ارتش ايران بتواند از آن کشور راه انداخته شود و به افغانستان برسد.

رهبران آمريکا جمهوری اسلامی ايران را به مسلّح ساختن شورشيان طالبان در افغانستان متهم کرده اند. محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران اين اتهام را تکذيب کرده است.

استفاده شورشيان طالبان از بمب گذاريهای انتحاری و بمب های قوی جاده ای عليه سربازان خارجی و افغان افزايش يافته است.

XS
SM
MD
LG