لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

دبير کل سازمان ملل: عراقی ها از موقعيت بوجود آمده بر اثر کاهش خشونت ها استفاده کنند


دبير کل سازمان ملل متحد، آقای بان کی مون، از عراقی ها خواست از موقعيت بوجود آمده بر اثر کاهش خشونت ها استفاده کنند و در جهت ايجاد آشتی ملی همه گروه های قومی، مليتی و سياسی را به همکاری جلب کنند.

در گزارشی به شورای امنيت سازمان ملل، که ديروز منتشر شد، آقای بان گفت در سال جاری تاکنون سپتامبر از کمترين آمار کشتار برخوردار بوده است. وی گفت اين امر فرصتی را ايجاد کرده است «که نبايد از دست برود.»

دبير کل سازمان ملل گفت اگر چه عراقی ها اساسا خود مسئول دستيابی به چنين تحولی هستند، ليکن اين بدنه جهانی نيز آماده است تا برای تحقق اين هدف کمک کند.

آقای بان اعتبار کاهش خشونت ها را بعضا به آتش بس ارتش شيعه جيش المهدی داد. وی همچنين گفت که اتحاد شورشيان اهل تسنن در مخالفت با القاعده نيز «پتانسيل سياسی قابل توجهی» دارد.

در رويداد ديگری، ارتش آمريکا در عراق گزارش داد که در جريان عمليات امروز (پنجشنبه) با هدف گرفتن شبکه های القاعده، نيروهای ائتلاف 15 تروريست مظنون را بازداشت کردند.

ارتش آمريکا همچنين گفت نيروهای عراق يک عضو شورای محلی ديوانيه را دستگير کرده اند. اين شخص مظنون است که به شبه نظاميان کمک می کرده تا برای حمله به نيروهای ائتلاف و غيرنظاميان عراقی پول و اسلحه بدست آورند.

XS
SM
MD
LG