لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۱

رايس با عباس و اولمرت مذاکرات بيشتری انجام می دهد


وزير امور خارجه آمريکا، کاندوليزا رايس، امروز (چهارشنبه) دومين دور مذاکرات جداگانه خود با اهود اولمرت، نخست وزير اسرائيل، و محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطينی، را آغاز می کند.

پيش از شروع مذاکرات، رايس از بيت اللحم در کرانه باختری ديدار کرد، و در کليسای ولادت (مهد، بشارت) نماز گزارد، جايی که بطور سنتی به عنوان محل تولد عيسی مسيح شناخته شده است. وی گفت سه دين يکتاپرستانه سرزمين مقدس، يعنی مسيحيت، يهوديت، و اسلام، «اکنون فرصت اين را دارند تا بر تفاوت ها غلبه کنند» و دين را «به جای اينکه بصورت يک قدرت تفرقه افکنانه درآورند، آن را به يک نيروی آشتی تبديل کنند.»

در اوايل اين هفته، رايس بطور جداگانه با آقای اولمرت و آقای عباس ديدار کرده بود، و سعی کرد قبل از گشايش کنفرانس صلح خاورميانه، که قرار است در آمريکا برگزار شود، اختلافات آنها را در مورد حصول به يک بيانيه يا سند مشترک کمتر کند.

رايس ديروز با رئيس جمهوری مصر، حسنی مبارک، در قاهره گفتگو کرد. مصر از کنفرانس صلح پشتيبانی محتاطانه ای به عمل آورده است.

رايس و احمد ابوالغيط، وزيرامور خارجه مصر، گفتند که زمان برگزاری کنفرانس بستگی به پيشرفت مذاکرات اسرائيل و فلسطينيان در مورد بيانيه مشترک دارد.

فلسطينی ها انتظار دارند که بيانيه مشترک در مورد مسايل عمده اختلافات اسرائيل و فلسطينيان (منجمله تعيين مرزها، وضعيت اورشليم، و سرانجام شهرک های يهودی نشين) موضع گيری کند، اما اولمرت می خواهد بيانيه مشترک در اين مرحله زياد دقيق نباشد.

اولمرت گفت توافق بر سر بيانيه مشترک به عنوان يک سند نبايد پيش شرط برگزاری کنفرانس باشد.

رايس از فرصت سفرش به مصر استفاده کرد و نسبت به وضعيت حقوق بشر در آن کشور، منجمله سرکوب خبرنگاران منتقد دولت، ابراز نگرانی نمود. او همچنين بطور دوستانه موضوع رهبر زندانی اپوزيسيون، ايمان نور، را در ديدارش با پرزيدنت مبارک و وزير امورخارجه ابوالغيط پيش کشيد.

ابوالغيط گفت اين قبيل پرونده ها در دست بررسی هستند و دولت درامور آيين دادرسی مصر دخالت نمی کند.

XS
SM
MD
LG