لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۱

کنگره آمريکا از دالايی لاما تقدير به عمل می آورد


قرار است امروز (چهارشنبه) قانون گذاران آمريکا طی مراسم مبسوطی در ساختمان کنگره در واشنگتن از دالايی لاما، رهبر روحانی تبت، قدردانی کرده و بالاترين مدال غير نظامی کنگره آمريکا را به وی اعطا کنند.

در مراسمی که پرزيدنت بوش در آن حضور پيدا خواهد کرد، دالايی لاما مدال افتخار کنگره آمريکا را دريافت می کند. چين اين مراسم را مسخره معرفی کرده و آن را محکوم نموده است، و به عنوان اعتراض به بی اعتنايی آمريکا از شرکت در مذاکرات بين المللی فراخوانده شده از سوی آمريکا برای بررسی برنامه هسته ای ايران انصراف حاصل کرده است.

آقای بوش و رهبر روحانی تبت ديروز (سه شنبه) در کاخ سفيد بطور خصوصی با يکديگر ملاقات کردند. سخنگوی وزارت امورخارجه چين در پکن اين ملاقات را مداخله فاحشی در امور داخلی چين خواند، و خواستار لغو مراسم اعطای مدال افتخار شد.

پرزيدنت بوش در کنفرانس خبری کاخ سفيد گفت فکر نمی کند ملاقاتش با دالايی لاما به رابطه با چين لطمه ای برساند. وی گفت اگر چينی ها با رهبر روحانی تبت به ملاقات بنشينند او را مردی صلحجو و اهل سازش خواهند يافت.

در گفتگويی با صدای آمريکا، دالايی لاما گفت او و پرزيدنت بوش دوستان قديمی هستند، و از ملاقات در کاخ سفيد ابراز خوشنودی کرد. او گفت که به پرزيدنت بوش گزارشی درباره تبت داده است و از رئيس جمهوری آمريکا بخاطر پشتيبانی اش تشکر کرد.

کنگره با ذکر دستآوردهای برجسته و دائمی دالايی لاما به صلح، حقوق بشر، و تفاهم مذهبی، بيش از يک سال پيش اعطای مدال به رهبر روحانی تبت را مورد تائيد قرار داده بود.

سخنگوی کاخ سفيد گفت دولت آمريکا برای حفظ رابطه قوی با چين بر سر مسايل مختلف سخت کار کرده است.

XS
SM
MD
LG