لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۳

آمريکا هنوز نسبت به سرنوشت پيمان هسته ای با هند اميدوار است


مقامات آمريکايی می گويند عليرغم گزارش ها مبنی بر پديد آمدن مشکلاتی بر سر راه پيمان هسته ای صلح آميز با هندوستان نسبت به ادامه تلاش اين کشور درباره تصويب اين پيمان خوشبين هستند.

سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا، تام کيسی، امروز (سه شنبه) گفت آمريکا اميدوار است هندوستان سرفرصت اين پيمان را مورد تائيد قرار دهد.

ديروز نخست وزير هند، مانموهان سينگ، در مکالمه ای تلفنی به پرزيدنت بوش گفت که سياست داخلی هند اعمال اين پيمان تاريخی را مورد تهديد قرار داده است.

اين پيمان، که در سال ۲۰۰۵ به امضا رسيد و نقطه عطفی در روابط دو کشور بشمار می رود، بين هند و آمريکا پيوند نزديک تری بوجود می آورد چنانکه هند را قادر می سازد تا در بازرگانی هسته ای جهانی شرکت داشته باشد. تحت اين پيمان، هند قادر خواهد بود پس از سه دهه ممانعت سوخت و تکنولوژی هسته ای از آمريکا دريافت کند.

اما سياستمداران کمونيست هند تهديد کرده اند که اگر اين پيمان به مرحله نهايی برسد و تصويب شود از دولت ائتلافی حاکم به رهبری آقای سينگ خارج خواهند شد.

پا پس کشيدن کمونيست ها از دولت، انتخابات پيش از موعد را اجباری خواهد کرد، که اين خود موقعيت آقای سينگ را به عنوان نخست وزير کشور به خطر خواهد انداخت. با وجود اينکه آقای سينگ گفته است اين پيمان بطور قطعی هنوز نمرده است، ليکن اين را اضافه نمود که در چنين صورتی «اين به معنای رسيدن به آخر زندگی» نيز نيست.

برای اينکه اين پيمان به مرحله عملی برسد، يکسری اقدامات هنوز ضروری است. هند بايد توافقنامه های جداگانه ای را با آژانس بين المللی انرژی اتمی و گروه فراهم کننده مواد هسته ای به امضا برساند. سپس اين پيمان بايد به تصويب نهايی کنگره آمريکا برسد.

برخی از قانون گذاران آمريکا با ذکر اينکه ممکن است در منطقه به مسابقه تسليحاتی دامن بزند با اين پيمان مخالفت کرده اند.

XS
SM
MD
LG