لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۰۳

پوتين: کشورهای همجوار دريای خزر عليه دخالت خارجی متحد شوند


رئيس جمهوری روسيه، ولاديمير پوتين، تاکيد کرد کشورهای همجوار دريای خزر نبايد اجازه دهند از خاکشان برای حمله به کشور همجوار ديگر استفاده شود.

آقای پوتين، که امروز (سه شنبه) در نشست ملتهای همجوار دريای خزر سخن می گفت، همچنين از پنج کشور حوزه دريای خزر خواست نسبت به جلوگيری از دخالت خارجی در امور منطقه متعهد شوند.

نشست مزبور سران کشورهای ايران، روسيه، آذربايجان، قزاقستان، و ترکمنستان را گرد هم آورده است.

رئيس جمهوری روسيه از هيچ کشوری نام نبرد، اما سخنرانی وی نقطه تاکيدی گذاشت بر مخالفت شديد روسيه با تلاش ها به رهبری آمريکا در جهت ساخت و تعبيه يک لوله نفتی که از طريق آذربايجان منابع طبيعی دريای خزر را به غرب تحويل بدهد.

برداشت ديگری که از اظهارات پوتين شد ظاهرا در رابطه با شايعات مستمردرباره ايالات متحده است که احتمالا اقدام نظامی عليه ايران را بخاطر مقاومت جمهوری اسلامی ايران در برابر خواست غرب مبنی بر شفاف سازی برنامه اتمی اش در دستور کار قرار خواهد داد.

انتظار می رود آقای پوتين، که اولين رهبر کرملين است که پس از انقلاب اسلامی ۱۳۵۷ از تهران ديدن می کند، به ملاقات با آيت الله سيد علی خامنه ای، ولی فقيه جمهوری اسلامی ايران، و محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری اسلامی ايران، نيز برود. بنا به گفته مقامات روسيه مساله هسته ای ايران در صدر موضوعاتی قرار دارد که در گفتگوهای طرفين مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

برای حل و فصل اختلافات مربوط به مساله هسته ای جمهوری اسلامی ايران آقای پوتين خواستار شکيبايی در مذاکرات با جمهوری اسلامی ايران شده است.

XS
SM
MD
LG