لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۲

ديدار کاندوليزا رايس با محمود عباس در ادامه مأموريت صلح خاورميانه


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا در دومين روز جديد ترين ماموريت صلح خاورميانه خود امروز، دوشنبه، با محمود عباس ديدار خواهد کرد.

رايس ميگويد انتظار ندارد گشايشی عمده در مناسبات اسرائيل و فلسطينيان پيدا شود.

خانم رايس روز يکشنبه هنگام ورود به اسرائيل در آغاز ديداری چهار روزه از منطقه گفت انتظار ندارد گشايشی عمده در مناسبات اسرائيل و فلسطينيان پيدا شود، و هدف سفر خود را فراهم ساختن تدارکات برای تشکيل يک کنفرانس صلح خاورميانه به ميزبانی آمريکا در ماه نوامبر اعلام کرد.

خانم رايس روز يکشنبه با اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل و سلام فياض نخست وزير فلسطينی ملاقات کرد.

خانم رايس سعی ميکند نظرات متفاوت دو طرف را در مورد سندی در باره ايجاد يک کشور فلسطينی بهم نزديک کند

دولت آقای عباس خواستار تعهد اسرائيل در مورد يک جدول زمانی برای حل و فصل مسائلی عمده نظير وضعيت بيت المقدس، آوارگان فلسطينی و مرزهای نهائی است. اسرائيل طرفدار صدور اعلاميه ای کلی و بدون ذکر جزئيات است.

خانم رايس روز يکشنبه گفت طرفين درگير در مسئله بايد مواظب باشند اقدامی انجام ندهند و يا صحبتی نکنند که به بی اعتمادی نسبت به راه حل دو کشوری برای پايان دادن به منازعه اسرائيل و فلسطينيان منجر شود. خانم رايس اين نظر را در پاسخ به سئوالی ميداد که راجع به اقدام اخير اسرائيل در مصادره اراضی فلسطينيان در کرانه غربی برای ساختن جاده ای برای فلسطينيان بود. اسرائيل ميگويد اين جاده با هدف بهتر ساختن شرايط زندگی برای فلسطينيان و تسهيل در رفت و آمد آنان ميان بيت اللحم در جنوب کرانه غربی و اريحا در شرق آن طراحی شده است. اما فلسطينيان نگرانند که جاده بخشی از نقشه و تمهيد اسرائيل برای گسترش يک يهودی نشين باشد و مانع از ايجاد يک کشور فلسطينی فعال و پويا شود.

خانم رايس در جريان ديدار جاری برای کسب حمايت اعراب از کنفرانس صلح خاورميانه به مصر هم سفر ميکند و در لندن با ملک عبدالله پادشاه اردن ملاقات خواهد کرد .

واشنگتن هنوز تاريخی برای برگزاری کنفرانس در نظر نگرفته است و دعوتنامه ای نيز نفرستاده است. اما انتظار ميرود کنفرانس ماه آينده در شهر آناپوليس در پنجاه کيلومتری شرق واشنگتن در ايالت مريلند برگزار شود.

در همين حال آقای اولمرت به خانم تزيپی ليونی وزير امورخارجه اسرائيل ماموريت داده است رهبری هيات مذاکره کننده اسرائيلی با فلسطينيان را برعهده گيرد.

XS
SM
MD
LG