لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۴

ال گور و هيات تحقيقاتی سازمان ملل جايزه امسال صلح نوبل را بردند


ال گور معاون پيشين رياست جمهوری آمريکا و يک هيات سازمان ملل متحد برای فعاليت هايشان در مورد تغييرات جوّی و آثار آن بر آب و هوای کره زمين برنده جايزه صلح نوبل سال ۲۰۰۷ شدند.

کميته جوائز نوبل امروز، جمعه، در اسلوی نروژ ضمن اعلام اين خبر گفت آقای گور و هيات تحقيقاتی سازمان ملل متحد جايزه را برای تلاش هائی کسب کردند که در جهت گسترش آگاهی های عمومی ازآثاراقدامات بشر در تغييرات جوّی، و آماده ساختن زمينه برای مقابله با اين تغييرات انجام داده اند.

کميته جوائز نوبل ميگويد آقای گور سالها يکی از سياستمداران سرشناس و فعال درامور مربوط به حفظ محيط زيست بوده است، و آثار ناشی از پای بندی قاطع او به اين مسئله ، در امور سياسی، ادبي ، فيلم و کتاب انعکاس پيدا کرده است.

فيلم ال گور در باره تغييرات جوّی زير عنوان حقيقت تلخ در اوايل سال جاری برنده جايزه آکادمی سينمای آمريکا، اسکار فيلم های مستند شد.

کميته جوائز نوبل ميگويد هيات پژوهشی سازمان ملل متحد نيز در ايجاد تفاهم راجع به ارتباط اقدامات بشر با گرم شدن هوای کره زمين نقشی کم سابقه داشته است . اين هيات در سال ۱۹۸۸ برای کمک به هدايت و راهنمائی دولت ها در امور مربوط به تغييرات جوّی بوجود آمد. در اين هيات دو هزار و پانصد محقق از صد و سی کشور جهان شرکت دارند.

XS
SM
MD
LG